Αυτή δεν ήταν ΑΕΚ!

Την ήττα με 23-27 γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Συλλόγου από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Ομιλο Ξυνή, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 3η εξ αναβολής αγωνιστική της Handball Premier.

Ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα έπαιξε και η διαιτησία των Τζαφερόπουλου-Μπέτμαν, καθώς οι δύο ρέφερι σε πολλές φάσεις αδίκησαν την ΑΕΚ. Χαρακτηριστικά, θυμίζουμε, πως στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε δύο δίλεπτες, ενώ προς το τέλος του παιχνιδιού, βρέθηκε να αμύνεται με… 3 παίκτες! Πρώτο (και τελευταίο) πέναλτι στην «Ένωση» δε, δόθηκε στα μισά περίπου του δευτέρου ημιχρόνου!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 16:20, με τους «ερυθρόλευκους» να περνάνε μπροστά (7-10). Η «Ένωση» με δύο διαδοχικά γκολ μείωσε στο 9-10, ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 10-11. Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΣΦΠ πήγε στα τρία γκολ τη διαφορά (10-13), με την ΑΕΚ να πλησιάζει στο 13-14. Στα μισά του ημιχρόνου η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (20-18). Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 5-0 πήγαν στο 20-23 και εν τέλει επικράτησαν 23-27.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ/Ομιλος Ξυνή 23-27

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-5, 7-8, 7-9, 10-11 (ημ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας 8, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβσιτς 1, Μιχαηλίδης, Σάββας 8.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 8-6. Πέναλτι: 1/1-2/2.