AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Εντυπωσιακή ΑΕΚ, νίκησε Θήρα και απουσίες

Μία από τις σημαντικότερες νίκες της τη φετινή σεζόν σημείωσε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ, καθώς «λύγισε» με 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας για την 10η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» έπαιξαν με πάθος και ψυχή και πήραν μία «καθαρή» νίκη απέναντι στην μέχρι πρότινος πρωτοπόρο του Πρωταθλήματος, αλλά και απέναντι στις απουσίες που προέκυψαν. Συγκεκριμένα, η Εβίτα Ξηντάρα και η Σοφία Κοσμά τέθηκαν νοκ άουτ λόγω τραυματισμού και ασθένειας αντίστοιχα, ενώ εκτός ομάδας βρίσκεται η Μιροσλάβα Πάσκοβα, με την αντικατάστασή της να μην έχει γίνει, καθώς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η μεταγραφική περίοδος.

Έτσι, ως λίμπερο αγωνίστηκε η 17χρονη Γεωργιάννα Γρυλλάκη προσφέροντας πολλές λύσεις, ενώ η Καλντερόν αν και ένιωθε ενοχλήσεις συνεχώς, αγωνίστηκε κανονικά.

Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 22 βαθμούς, μετρώντας 8 νίκες και 2 ήττες, ευρισκόμενη στο -2 από την κορυφή, ενώ απομένει ένα παιχνίδι για την ολοκλήρωση του Α’ Γύρου, αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η ΑΕΚ στο πρώτο σετ μπήκε φουριόζα και πήρε προβάδισμα με 2 και 3 πόντους (4-2, 12-9). Με όπλο το σερβίς της Γιώτα, η «Ένωση» έφτασε στο 17-10. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 20-20, με την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ να βρίσκει τις λύσεις με τις Μπλάνκο και Καλντερόν για το 25-21 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, παρά το αρχικό 2-0, οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 6-12. Η ΑΕΚ κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, βελτιώνοντας το μπλοκ της και τις δεύτερες μπάλες, μειώνοντας σε 12-13, αλλά και πάλι η Θήρα έφτασε στο +4 (13-17). Η «Ένωησ» ισοφάρισε σε 17-17, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισότερο (19-25).

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ (2-3, 7-6, 11-11, 16-16, 18-17). Οι «κιτρινόμαυρες» με σερί 4-0 έφτασαν στο 22-18, κατακτώντας τελικώς το σετ με σκορ 25-19.

Το αρχικό προβάδισμα της Θήρας με 3-7, η ΑΕΚ κατάφερε να το φέρει στα μέτρα της (9-10). Οι φιλοξενούμενες έδειχναν να κουράζονται από την εξαιρετική απόδοση της «Ένωσης», που με την πίεση στο μπλοκ και τα δυνατά σερβίς δημιουργούσε συνεχή προβλήματα. Έτσι από το 14-14 η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 7-0 για το 21-14, «κλειδώνοντας» τη νίκη, την οποία τελικώς κατέκτησε με 25-18 (3-1).

ΑΕΚ – ΑΟ Θήρας 3-1

Τα σετ: 25-21, 19-25, 25-19, 25-18.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 12 (6/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ.-19% άριστες), Καλντερόν 6 (4/20 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-14% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Μπλάνκο 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικόλοβα 19 (16/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γρυλλάκη (λ, 41% υπ.-35% άριστες), Καλαντάντζε 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.-38% άριστες).

ΑO ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 10 (6/16 επ., 4 μπλοκ), Φερνάντες 10 (8/32 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-15% άριστες), Μερκάδο 11 (6/24 επ., 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ.-55% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ.-35% άριστες), Καραμπάση.