Αυτά έκαναν οι Μουντιαλικοί παίκτες της ΑΕΚ στα φιλικά πριν το Μουντιάλ του Κατάρ

«Άρωμα» Super League είχε ο φιλικός αγώνας (κεκλεισμένων των θυρών) ανάμεσα στο Ιράν και την Τυνησία, με την ομάδα του Γουαϊντί Κεσχρίντα (Ατρόμητος) να επικρατεί με 2-0 του Ιράν των Εχσάν Χατζισαφί και Μιλάντ Μοχαμαντί (ΑΕΚ).

Οι δύο παίκτες της Ένωσης αγωνίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Χατζισαφί, μάλιστα, να φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού και ν΄ αγωνίζεται στον άξονα της μεσαίας γραμμής κι όχι στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Ένας ακόμη παίκτης της ΑΕΚ, ο Νταμιάν Σιμάνσκι, αγωνίστηκε στο νικηφόρο φιλικό της Πολωνίας επί της Χιλής, το οποίο έγινε στην Βαρσοβία και κρίθηκε από το γκολ του Πιάτεκ στο 85ο λεπτό. Ο αμυντικός μέσος των κιτρινόμαυρων αντικατέστησε τον πρώην άσο της Ένωσης, Γκρέγκορζ Κριχόβιακ στο 67΄.

Την αρχή έκανε στο φιλικό με τη Σαουδική Αραβία στο Ριάντ ο Ντομαγκόι Βίντα, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 58ο λεπτό της νίκης της Κροατίας με 1-0. Το γκολ της Χρβάτσκα πέτυχε ο Κράμαριτς στο 82΄.