Νίκησε τη Θέτιδα, στροφή στο Κύπελλο

Τη νίκη με 3-1 σετ κατέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, η οποία υποδέχθηκε την Θέτιδα, στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την ήττα της Θήρας και ανέβηκε στην τρίτη θέση, ενώ με την ήττα του ΠΑΟ από τον Απολλώνιο, βρίσκεται μόλις στο -1 και από την δεύτερη θέση. Η «Ένωση», πλέον, συγκεντρώνεται πλήρως στο Κύπελλο, καθώς ακολουθεί ο Ημιτελικός με τον Άρη την Παρασκευή (08/03).

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με Μπλάνκο και Τσίρκοβιτς (5-3). Η Θέτιδα μείωσε στον πόντο, αλλά με Κωνσταντινίδου και Τσίρκοβιτς η ΑΕΚ έκανε το 13-8. Με Τσάριτς και άσο της αρχηγού, η «Ένωση» έφθασε στο 16-11, ενώ με Μπλάνκο και Τσάριτς έκανε το 19-14. Με τρεις σερί πόντους της Σολέ, η ΑΕΚ πήγε στο 23-17, ενώ με άσο της Καλαντάτζε έκλεισε το σετ (25-18).

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένες (3-5), αλλά με Τσάριτς, Σολέ, Γιώτα και Τσίρκοβιτς η ΑΕΚ το γύρισε (10-9). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19, αλλά με δύο πόντους της Καλαντάτζε η ΑΕΚ πήρε τη διαφορά (21-19). Και με Τσάριτς και μπλοκ της Σολέ, η «Ένωση» έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο σκορ (4-5), αλλά με μπλοκ της Τσίρκοβιτς η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (8-6). Η Θέτιδα με ένα 3-0 ανέτρεψε την κατάσταση (12-15). Όταν το σκορ έφθασε στο 16-19, η Τσίρκοβιτς, η Κωνσταντινίδου με άσο και η Καλαντάτζε ισοφάρισαν για την ΑΕΚ (19-19), αλλά η Θέτιδα ήταν πιο αποφασισμένη και κατέκτησε το σετ (20-25).

Το τέταρτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με δύο σερί μπλοκ της Μπλάνκο και πόντο της Σολέ (6-3), όμως η Θέτιδα όχι απλά ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά (13-16). Με Τσάριτς, Σολέ, Μπλάνκο και μπλοκ της Κωνσταντινίδου, η ΑΕΚ έκανε το 18-17. Με Τσάριτς έγινε το 22-20 και το 23-21. Η Θέτιδα ισοφάρισε σε 23-23, αλλά «μίλησε» η ψυχραιμία των «κιτρινόμαυρων», που με Τσάριτς και Μπλάνκο πήραν το σετ (25-23) και έφθασαν στη νίκη.

ΑΕΚ – ΑΠΣ Θέτις 3-1

Τα σετ: 25-18, 25-22, 20-25, 25-23.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 2 (2/5 επ.), Κάριτς 21 (20/48 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 15 (10/35 επ., 5 μπλοκ, 54% υπ. – 42% άριστες), Μπλάνκο 11 (4/15 επ., 7 μπλοκ), Σολέ 12 (8/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 53% υπ. – 26% άριστες), Κοσμά (λ), Στάικου, Καλαντάτζε 6 (4/10 επ., 2 άσσοι).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χέιντεν 16 (13/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 94% υπ. – 38% άριστες), Οκάρο 2 (2/14 επ.), Σιρίνινα 13 (10/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/34 επ., 3 άσσοι, 59% υπ. – 36% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (6/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 65% υπ. – 39% άριστες), Κοντονή (λ), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).