AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Κουζμίνσκας και τα σουτ που χάρισαν νίκες στην ΑΕΚ

Τα μοναδικά συναισθήματα ενός αγώνας μπάσκετ, ανέδειξε αυτός που έγινε στα Άνω Λιόσια με την τρομερή διαφοροποίηση των δεδομένων στα τελευταία δευτερόλεπτα του.

Στο τέλος η ΑΕΚ Betsson με το καλάθι του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας πήρε την πρώτη νίκη της σε ματς που κρίθηκε με διαφορά δύο ή ενός πόντου, μετά από δύο χρόνια.

Αρχικά η «Ένωση» έβαλε τέλος στο «μαύρο» φετινό σερί αφού έχασε και τα τρία προηγούμενα παιχνίδια της που κρίθηκαν με διαφορές μέχρι πέντε πόντων. Είχε ηττηθεί με έναν πόντο από τον Παναθηναϊκό Aktor (86-85), με πέντε από το Λαύριο Megabolt (93-98) και με πέντε από τον Προμηθέα (100-95). Έχει πλέον συμμετοχή σε τέσσερα τέτοια παιχνίδια στη σεζόν, τα περισσότερα δηλαδή μαζί με το Μαρούσι, το Λαύριο Megabolt και το Περιστέρι bwin.

Στην περασμένη σεζόν (2022-23), η ΑΕΚ Betsson είχε κάνει το απόλυτο (4-0) σε αγώνες που κρίθηκαν με διαφορά μέχρι πέντε πόντων, ωστόσο καμία δεν σημειώθηκε με διαφορά μικρότερη των τριών (73-70 τον Προμηθέα).

Θα πρέπει να γυρίσουμε στην περίοδο 2021-22 για να βρούμε την τελευταία φορά που η «Ένωση» έφτασε σε νίκη με δύο ή έναν πόντο αλλά και σε παιχνίδι που κρίθηκε υπέρ της με σουτ που νίκησε τον χρόνο. Κάτι ανάλογο με αυτό που έκανε χθες ο Κουζμίνσκας –αν και ο Λιθουανός σκόραρε στην εκπνοή- είχε καταφέρει ο Ανδρέας Πετρόπουλος στο εντός έδρας ματς με τον Άρη. Μία ακόμη διαφορά των δύο περιπτώσεων, είναι ότι ο Πετρόπουλος απέτρεψε και την ήττα της ΑΕΚ Betsson αφού ήταν πίσω στο σκορ, ενώ το Σάββατο υπήρχε ισοπαλία.

Ήταν λοιπόν 23 Οκτωβρίου 2021 όταν η ΑΕΚ Betsson ήταν πίσω με 62-63 στο ματς με τον Άρη Midea. Ο Πετρόπουλος σκόραρε στα 4’’ κάνοντας το 64-63 και παρότι αστόχησε στη βολή που είχε κερδίσει από το φάουλ, η ομάδα του έφτασε στη νίκη. Στην ίδια σεζόν (2021-22) αλλά όχι με σουτ στο τέλος, η «Ένωση» νίκησε με 82-81 στο Λαύριο και με 77-75 τον Απόλλωνα Πάτρας εντός έδρας.

Στη σύγχρονη ιστορία υπήρξαν κι άλλες περιπτώσεις σουτ που χάρισαν στην ΑΕΚ Betsson μία νίκη. Για λόγους ουσίας, αφού τυπικά δεν είχαν αυτή τη σημασία, υπολογίζοντας και εκείνες τις περιπτώσεις που αγώνες της «Ένωσης» κρίθηκαν με βολές στο τέλος, συγκαταλέγονται ακόμη…

Στις 29 Μαΐου 2019, ο Τζόρνταν Θίοντορ ευστόχησε σε μία βολή στα 1,3’’ από το τέλος, χαρίζοντας στην ΑΕΚ Betsson τη νίκη επί του Προμηθέα με 83-82 για τον 1ο ημιτελικό των πλέι οφ.

Για την ίδια post season, στις 15 Ιουνίου 2019, ο Βινς Χάντερ επίσης με μία βολή στα 11’’ «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ Betsson με 83-82 στο Περιστέρι μαζί με την κατάκτηση της 3ης θέσης στο Πρωτάθλημα.

Στις 26 Φεβρουαρίου 2020 ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε ευστοχήσει σε δύο βολές στα 3,4’’ από το τέλος, χαρίζοντας στην «Ένωση» την εντός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings με 84-83 και σε μία επιστροφή από το -15.

Στις 13 Μαρτίου 2021, η ΑΕΚ Betsson νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ mateco με 87-85, χάρη σε καλάθι του Κιθ Λάνγκφορντ στην εκπνοή.

Μόλις μία εβδομάδα αργότερα, στις 20 Μαρτίου 2021, «λύγισε» τον Ηρακλή στην παράταση με 100-97 χάρη σε τρίποντο του Ντάριλ Μέικον στα 3’’.

Στην περίοδο 2020-21 ακόμη, ο 3ος μικρός τελικός με τον Προμηθέα στην Πάτρα, δεν κρίθηκε υπέρ της με σουτ εντός πεδιάς αλλά με δύο βολές του Ντάριλ Μέικον στα 3,7’’ από το τέλος διαμορφώνοντας το 80-81.