AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Το τελικό 20+ και το σερί των 17 πόντων

Σε ομαδικό επίπεδο για την ΑΕΚ Betsson…

*Iσοφάρισε τη μέγιστη διαφορά νίκης της επί του ΠΑΟΚ mateco στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος επικρατώντας με 90-70. Αυτή μάλιστα σημειώθηκε για τρίτη φορά στα επτά τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων στην Αθήνα. Η «Ένωση» είχε νικήσει με 91-71 στη σεζόν 2018-19 και 76-56 στο ματς της κανονικής περιόδου της σεζόν 2020-21.

*Σε αυτό το +20 έφτασε κυρίως μέσα από το εντυπωσιακό σερί των 17 αναπάντητων πόντων, που μετέτρεψε το 38-47 του 21:08 στο 55-47 του 25:50. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σερί πόντων της σεζόν αφού το προηγούμενο ήταν το 14-0 που σημειώθηκε μία φορά από το Λαύριο Megabolt στη 2η, τον Κολοσσό H Hotels στην 4η και το Περιστέρι bwin στην 6η αγωνιστική.

*Παράλληλα η ΑΕΚ Betsson σημείωσε τη δεύτερη μεγαλύτερη ανατροπή του φετινού Πρωταθλήματος αφού νίκησε παρότι βρέθηκε στο -17 (23-40 στο 15:50). Το ρεκόρ κρατάει ο Παναθηναϊκός Aktor που νίκησε στο Περιστέρι παρότι έχανε με 19 (45-26 στο 22:36).

*Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα είχε για δεύτερη φορά στη σεζόν διψήφια διαφορά ασίστ από τον αντίπαλο της. Χθες είχε 21 έναντι 11 του ΠΑΟΚ mateco, ενώ είχε 23 έναντι 13 του Απόλλωνα Carna στο ματς της 3ης αγωνιστικής.

*Το +29 που έκανε η ΑΕΚ Betsson (54-25) στο δεύτερο ημίχρονο, συνιστά την ισοφάριση της δεύτερης μεγαλύτερης διαφοράς ενός ημιχρόνου στη φετινή σεζόν. Ο Προμηθέας είχε κάνει επίσης +29 στο πρώτο μέρος του αγώνα με το Λαύριο Megabolt ενώ το ρεκόρ κρατάει από την 5η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός με το +35 του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στον Απόλλωνα Carna.