Δεν την σταματάει κανείς και τίποτα!

Με 31-30 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του ΑΣΕ Δούκα στο Κλειστό του Βύρωνα για την 7η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι Πρωταθλητές έφτασαν στη νίκη επεκτείνοντας το απόλυτό τους στο «6Χ6» και «γκρεμίζοντας» παράλληλα από την κορυφή την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων. Οι «κιτρινόμαυροι» ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ, έδειξαν σοβαρότητα και ψυχραιμία κατακτώντας μία σημαντική νίκη, λίγες μέρες πριν το μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι στο Ανόβερο (14/11). Δύο αγωνιστικά πρόσωπα για τον «Δικέφαλο», παίζοντας στο πρώτο ημίχρονο ωραίο χάντμπολ, ενώ στην επανάληψη έδωσε την ευκαιρία στον Δούκα να κάνει το παιχνίδι ντέμρπι.

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, πετυχαίνοντας γρήγορα πέντε τέρματα πριν την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου στην αναμέτρηση. Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη κάποιες στιγμές αδράνειας της άμυνας της ΑΕΚ, μειώνοντας σε 13-11. Η «Ένωση» έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Μαντάλινιτς και Μαρτίνοβιτς, κατάφερε να πάρει διαφορά έξι τερμάτων (16-10) πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, όμως ο Δούκας μείωσε ξανά σε 18-14, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δύσκολα έβαλε ο Δούκας στην ΑΕΚ με την έναρξη του δεύτερου μέρους, μειώνοντας σε 19-17. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την «Ένωση» να έχει ένα καλό πεντάλεπτο στο τέλος του αγώνα αποκτώντας ξανά προβάδισμα ασφαλείας (31-27), με το Δούκα απλώς να μειώνει σε 31-30.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 31-30

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-7, 13-8, 16-11, 18-14 (ημ.), 19-16, 20-19, 22-21, 26-25, 29-27, 31-30

AEK (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 9, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 4.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 3, Παγιάτης 3, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 3, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γερουλάνος 4, Γιάντσα, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης.

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης. Δίλεπτα: 8-3. Πέναλτι: 3/4-6/9.