Υπήρχε διαφορά και ήρθε η ήττα

Την ήττα με 26-13 γνώρισε από τη Νέα Ιωνία η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Η «Ένωση» δεν τα κατάφερε κόντρα σε μία από τις ισχυρότερες ομάδες της χώρας, έχοντας ωστόσο να αντιμετωπίσει την χρόνια έλλειψη γηπέδου ακόμα και για προπονήσεις. Οι «κιτρινόμαυρες» από τη στιγμή που προέκυψε το πρόβλημα με το ΟΑΚΑ είναι ουσιαστικά «άστεγες», κάνουν ελάχιστες προπονήσεις λόγω έλλειψης χώρων, με την Πολιτεία να μην έχει δώσει ακόμα λύση.

Αγωνιστικά, η Κυπελλούχος Νέα Ιωνία ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ στα πρώτα 8 λεπτά (1-0, 3-2, 5-3), με τη γηπεδούχο ομάδα να ξεφεύγει με 9-3. Οι άστοχες επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στις γηπεδούχες να φτάσουν στο 15-8 στο πρώτο μέρος.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο β’ ημίχρονο. Η ΑΕΚ κυνηγούσε διαρκώς το σκορ, με την ομάδα της Νέας Ιωνίας να βρίσκει τις κατάλληλες λύσεις για να διασπάσει την άμυνα της «Ένωσης» (18-10, 21-11). Το τελικό σκορ ήταν το 26-13.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΑΕΚ 26-13

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-3, 8-3, 12-5, 13-7, 15-8 (ημ.), 17-8, 18-10, 18-11, 21-11, 24-12, 26-13.

ΟΦΝΙ (Γιάννης Ανταλής): Μ. Κεπεσίδου 2, Μανιά 3, Λιουμπιάναια, Γιαννούλια, Κμίροβα 4, Κρίνιτς 3, Λούκου, Μακρή, Φράγκου 3, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Μαντζώρου 2, Γκόμες 3, Στουγιαννίδου 2.

AEK (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μάγκου 4, Μιχαηλίδου, Ψαριώτη 3, Πετκόφσκα, Κατσίκα 1, Γάσπαρη, Παπαϊωάννου, Ζαφειροπούλου 1, Παύλου 1, Σαρκίρη, Φάμπις 2, Μπανάση, Μείρι 1, Δρουγκίδου.

Διαιτητές: Βήτας-Καρυδάκης. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 1/3-2/2.