Οι αριθμοί του Λεβαδειακός – ΑΕΚ

Από τις 20 Δεκεμβρίου 1987 που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες για πρώτη φορά στην ιστορία τους, μέχρι και σήμερα έχουν διεξαχθεί συνολικά 16 ματς με γηπεδούχο το Λεβαδειακό. Σε αυτές τις αναμετρήσεις υπάρχουν 9 νίκες της ΑΕΚ, 2 της ομάδας της Βοιωτίας και 5 ματς έχουν τελειώσει ισόπαλα.

Σε εκείνη την πρώτη αναμέτρηση του 1987 είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με τον Τζίμη Πατίκα να ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ στο 1ο λεπτό και τον Μιχάλη Μπλέτσα να ισοφαρίζει στο 31ο λεπτό σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη σεζόν υπήρξε λευκή ισοπαλία, στην πρώτη αναμέτρηση που δεν σκόραρε κανένας από τους δύο αντιπάλους, ενώ ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και στα επόμενα τρία ματς, όπου μέτρησε ισάριθμες ήττες από την ΑΕΚ.

Συνολικά οι Κιτρινόμαυροι δεν έχουν δεχθεί γκολ στα 13 από τα 16 ματς που έχει δώσει με γηπεδούχο τον Λεβαδειακό και η ομάδα της Βοιωτίας έχει σκοράρει στο παρθενικό της παιχνίδι, το 1-1 του 1987 και στις νίκες της με 2-1 το 1994-95 και με 3-0 το 2015-16.

Το δημοφιλέστερο αποτέλεσμα, πάντως, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις είναι το 0-0 που έχει εμφανιστεί τέσσερις φορές, ενώ η ΑΕΚ έχει από τρεις νίκες με 1-0 και 2-0.

Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν στις 5 Μαΐου 2019 με νίκη της ΑΕΚ με 3-0 στην έδρα του Λεβαδειακού, με τους Μπακατσέτα, Λιβάγια και Πόνσε να είναι οι σκόρερ των Κιτρινόμαυρων.

Ο Ντανιέλ Μπατίστα ήταν ο πρώτος που σκόραρε δύο φορές στην ίδια αναμέτρηση, κάτι που συνέβη στο 3-0 της σεζόν 1990-91. Ακολούθησε ο Δημήτρης Σιαλμάς το 2011-12 στη νίκη της ΑΕΚ με 2-0.

Εκτός από τους Μπατίστα και Σιαλμά, δύο τέρματα έχει και ο Μάρκο Λιβάγια που σκόραρε στις δύο τελευταίες επισκέψεις που είχε στην Βοιωτία η ΑΕΚ.