AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Ντροπή! Ολοκλήρωσε το BCL με “6 στις 6” ήττες η ΑΕΚ

Ούτε την νίκη γοήτρου δεν μπόρεσε να πάρει η ΑΕΚ με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον Προμηθέα με 79-67 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και να αποχαιρετήσει το Basketball Champions League με “6 στις 6” ήττες.

Το ματς αμαυρώθηκε από την ένταση που προέκυψε στο 33΄ του αγώνα και οδήγησε σε ολιγόλεπτη διακοπή. Μετά από αντιαθλητικό του Αγραβάνη στον Χρυσικόπουλο οι οπαδοί της Ένωσης εκτόξευσαν αντικείμενα προς τον πάγκο του Προμηθέα, με τους Αχαιούς να αποχωρούν στα αποδυτήρια. Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα και αφού είχαν απομακρυνθεί από το κλειστό οι κιτρινόμαυροι φίλαθλοι, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ ένα ξέσπασμα της στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και το «ζεστό» χέρι του Χέιλ την έβαλαν σε τροχιά νίκης. Συγκεκριμένα, οι Αχαιοί ξέφυγαν για πρώτη φορά στο 33΄ με +13 (52-65) και παρά το ξέσπασμα των Αγραβάνη και Κουζμίνσκας, οι οποίοι απάντησαν με σερί 12-0 για το 64-65 στο 36΄, ο Χέιλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Αμερικανός γκαρντ σήκωσε το βάρος της επίθεσης και με 12 προσωπικούς πόντους στα τελευταία λεπτά οδήγησε εκ του ασφαλούς τους φιλοξενούμενους στην επιτυχία.

Κορυφαίος των νικητών ο Χάντερ Χέιλ με 29 πόντους, ενώ πολύτιμος ήταν και ο «διπλός» Χάιμε Ετσενίκε με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την ΑΕΚ των 17 λαθών ξεχώρισε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79.

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Αγραβάνης 13 (1), Χόλινς 2, Νάιτ 4, Κουζμίνσκας 15 (1), Ραντλ 4, Χατζηδάκης 4, Χολ 3 (1), Καράμπελας 3 (1), Κουζέλογλου 5, ΜακΡέι 10, Νετζήπογλου 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κάουαν 5, Ετσενίκε 14, Χέιλ 29 (3), Κόνιαρης 8 (1), Ρέινολντς 3 (1), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 9 (1), Κόφι 6, Πάπας, Στίβενς 3.