Μπορεί να έχασε από λάθη, αλλά παραμένει στην κορυφή

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό για την 8η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Μπροστά στους ενθουσιώδεις φιλάθλους της, που γέμισαν το ΕΑΚ Ολυμπιακού Χωριού, οι «κιτρινόμαυρες» τα έδωσαν όλα, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό από το ντέρμπι, παραμένοντας όμως μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ δεν είχε το καθαρό μυαλό στις τελευταίες στιγμές κάθε σετ, με αποτέλεσμα έτσι να απολέσει το 1ο και το 4ο σετ.

Φυσικά, χρόνος για δικαιολογίες και αναλύσεις δεν υπάρχουν, καθώς ακολουθεί το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Θέτιδα στη Βούλα (09/12).

Αγωνιστικά, στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-1 και 2-6. Η Νικόλοβα έδωσε επιθετική ανάσα στην ΑΕΚ (3-6), ωστόσο η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (3-9), με τον Ολυμπιακό να πιέζει στο σερβίς, οδηγώντας σε πολλά λάθη την υποδοχή του «Δικεφάλου». Με τη Γιώτα να περνά στη γραμμή του σερβίς η ΑΕΚ απάντησε, μείωσε σε 8-11, ενώ με την Μπλάνκο να… παίρνει το όπλο της, ανέτρεψε την κατάσταση (14-13). Στράντζαλη και Νικόλοβα κράτησαν την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (19-18), αλλά η ομάδα του Πειραιά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ πάνω στο φιλέ φτάνοντας στο 22-25 (0-1).

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 5-3. Νικόλοβα και Γιώτα ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (10-7), όμως οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν το σκορ (14-15). Η Στράντζαλη βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και με την Κωνσταντινίδου να μοιράζει σωστά το παιχνίδι, η «Ένωση» πήρε εκ νέου το προβάδισμα (17-16). Μπλάνκο με επίθεση και Νικόλοβα με μπλοκ-άουτ ισοφάρισαν σε 22-22, ενώ με την είσοδο της Ξανθοπούλου για το σερβίς, οι φιλοξενούμενες υπέπεσαν σε λάθος και η ΑΕΚ έφτασε στο 25-23 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ έμεινε μέσα στο σετ έως το 8-8. Σε εκείνο το σημείο, ένα σερί 8-1 του Ολυμπιακού έβαλε δύσκολα στις «κιτρινόμαυρες» (9-16), οι οποίες δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο σετ (18-25).

Όμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ αρχικά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-7 και 4-12. Σταδιακά οι «κιτρινόμαυρες» πλησίασαν στο σκορ χάρη στη βελτίωση του σερβίς και του μπλοκ. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 14-16 και ένας άσσος της Καλαντάτζε μείωσε στον πόντο (15-16). Η ΑΕΚ διατηρήθηκ σε απόσταση αναπνοής (18-19, 21-22), αλλά με σερί 3-1 από τις φιλοξενούμενες διαμορφώθηκε το 22-25 και το 1-3.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 1-3

Τα σετ: 22-25, 25-23, 18-25, 22-25.