Τρομερή η ΑΕΚ, νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη στο κατάμεστο από φίλους της ομάδας ΕΑΚ Ολυμπιακού Χωριού.

Μέσα σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα, η Κυπελλούχος Ελλάδας πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, κατέκτησε τους 3 βαθμούς της νίκης και παράλληλα επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στο 3-0.

Όλες οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ βρίσκονταν σε πολύ καλή μέρα, με την Μέριλιν Νικόλοβα όμως να ξεχωρίζει και να αναδεικνύεται και ΜVP του αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρά το αρχικό προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 1-2, η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 7-3 και 10-6. Οι «πράσινες» σταδιακά πλησίασαν στο σκορ και πέρασαν μπροστά με 17-18. Με αντεπίθεση διαρκείας η «Ένωση» γύρισε το σετ και το κατέκτησε με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και μετά το 5-5, ξέφυγε ακόμα και με έξι πόντους (10-16). Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά και μείωσε σε 13-17, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, «πληρώνοντας» την κακή υποδοχή (17-25).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τις «κιτρινόμαυρες». Με τη Νικόλοβα να «πυροβολεί» από τη θέση του σέρβις η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-5. Η «Ένωση» βελτιώνοντας αισθητά το μπλοκ της και με δεύτερες και τρίτες μπάλες, έβαλαν δύσκολα στις φιλοξενούμενες φτάνονατς στο +7 (20-13). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 21-17, όμως με ψύχραιμες επιθέσεις η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα με 6-2. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0 για το 6-9, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 10-10. Το «τριφύλλι» κατά τη διάρκεια του σετ ξέφυγε εκ νέου με 4 (13-17) και 3 πόντους (18-21). Με σερί 4-0 η «Ένωση» ανέτρεψε την κατάσταση (22-21), φτάνοντας κοντά στη νίκη. Οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 22-23, αλλά με σερί 3-0 που προήλθε από επίθεση και μπλοκ των Κωνσταντινίδου και Γιώτα, η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1 σετ!

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 3-1