AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

«Ασημένια» η Κ17 της ΑΕΚ

Τη 2η θέση κατέκτησε η Κ17 στο F4 του Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ, καθώς ηττήθηκε στο μεγάλο Τελικό με 3-2 σετ από τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό «Στ. Καλαϊτζής» της Νέας Ερυθραίας.

Η «Ένωση» αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, είδε την αντίπαλη ομάδα να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, η ομάδα του Ζαν Πιέρα Σάγια, έφτασε στο 8-6, όμως η κατάσταση ανατράπηκε χάνοντας τελικώς το τρόπαιο με 3-2 σετ.

Οι «κιτρινόμαυροι» τα έδωσαν όλα, έπαιξαν όμορφο βόλεϊ και θα μπορούσαν να είχαν στεφθεί Πρωταθλητές, χάνοντας τον τίτλο στις λεπτομέρειες.

Η ΑΕΚ κατέκτησε το πρώτο σετ στην παράταση, με σκορ 27-25, ενώ στο δεύτερο σετ κυριάρχησε στο γήπεδο (25-13). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν, μείωσαν σε 1-2 σετ (14-25), ενώ στο τέταρτο σετ δόθηκε μεγάλη «μάχη» με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν στην πηγή αλλά να μη καταφέρνουν να πιουν νερό (21-25). Η «Ένωση» στο τάι μπρέικ έφτασε στο +2 (8-6), το «τριφύλλι» κατάφερε με συνολικό σερί 9-4 να φτάσει στο 12-15 και το 2-3 στα σετ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 2-3
Τα σετ: 27-25, 25-13, 14-25, 21-25, 12-15.