Αρνητική κριτική στον Πινέδα μετά τη βαριά ήττα του Μεξικό από τις ΗΠΑ

Το Μεξικό δεν εμφανίστηκε ποτέ ανταγωνιστικό απέναντι στις ΗΠΑ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-0 από τις ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί με πρωταγωνιστή τον Πούλισιτς, που πέτυχε δύο γκολ (37′, 46′), δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από τους Μεξικανούς. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Πέπθ στο 79′.

Το παιχνίδι είχε νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα, με τις δύο ομάδες να μένουν με εννέα παίκτες. Στο 69′ ο Μόντες αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ, αφήνοντας το Μεξικό με δέκα παίκτες, αλλά στο 71′ την κόκκινη κάρτα αντίκρισε και ο ΜακΚένι για αντιαθλητική συμπεριφορά, επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία.

Αρτέγκα και Ντεστ αποβλήθηκαν στο 86′ σε σύρραξη παικτών, ενώ κιτρινίστηκαν κι άλλοι τρεις παίκτες σε αυτή τη φάση.

Το επεισοδιακό παιχνίδι ολοκληρώθηκε λίγο πριν το 90’, καθώς ακούστηκε ένα ομοφοβικό σύνθημα, παρόλο που είχαν δοθεί 4 λεπτά καθυστερήσεις.

Η κριτική στο Μεξικό για την εικόνα της εθνικής τους ομάδας είναι σκληρή, ενώ τα πυρά συγκεντρώνει και ο προπονητής Ντιέγο Κόκα, ο οποίος παρέταξε μια ανέτοιμη ομάδα.

Από τα αρνητικά σχόλια δεν γλίτωσε ο Ορμπελίν Πινέδα, ο οποίος αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης.