AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Όλα για το Πρωτάθλημα

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 24-21 από τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή στον Ημιτελικό του F4 του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ Ανδρών και έμεινε εκτός του μεγάλο Τελικού.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, βρέθηκαν να κυνηγούν από τα πρώτα λεπτά το σκορ, και αν και πλησίασαν στο μέσο του αγώνα, τελικώς δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ανατροπή που θα τους έδινε το εισιτήριο για τον Τελικό.

Ήδη στην ΑΕΚ αφήνουν πίσω το θεσμό του Κυπέλλου και στρέφονται στους Τελικούς του Πρωταθλήματος όπου με πλεονέκτημα έδρας θα διεκδικήσουν την επιστροφή στο θρόνο του ελληνικού χάντμπολ.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 1-0, με τον Λιάπη να ισοφαρίζει από το πίβοτ. Η «Ένωση» δεν κατάφερε επιθετικά να βρει λύσεις, δημιουργώντας εκνευρισμό στους «κιτρινόμαυρους». Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-1 και 5-2, έως το 10′. Ο Ηλιόπουλος μείωσε σε 5-3, ωστόσο και πάλι ο ΟΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή ξέφυγε στο σκορ (8-3). Αραμπατζής και Τσέπιτς μείωσαν σε 8-5. Με δύο διαδοχικά γκολ των Πειραιωτών, το σκορ διαμορφώθηκε σε 10-5, με τον Λέμος να απαντάει με προσωπικό σερί 2-0 (10-7, 26:40). Στα τελευταία 3 λεπτά, ο Μαντάλινιτς σκόραρε δις, η ΑΕΚ μείωσε σε 11-9 και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς σε νεκρό χρόνο ο Μοντόρο βρήκε πάνω στο τείχος των παικτών του «Δικεφάλου».

Στο β’ μέρος, ο Ρογκούλσκι αστόχησε σε πέναλτι, με την ΑΕΚ να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στο γκολ. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο ΟΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή βρήκε γκολ και ανέβασε τη διαφορά στα 3 τέρματα (12-9). Μαντάλινιτς και Τικ μείωσαν σε 12-10 και 13-11, ενώ ο Μάτσκεβιτς με σπουδαία επέμβαση έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πλησιάσει περισσότερο. Ο Μαντάλινιτς και πάλι σκόραρε για το 13-12, στο 40′, εν μέσω πανηγυρισμών. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στα 4 γκολ (16-12), με την ΑΕΚ να βρίσκει δίχτυα με τον Μαντάλινιτς και τον Κεδέρη (17-14, 19-16). Στα τελευταία 10 λεπτά, οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να μειώσουν περισσότερο από 3 γκολ, με το τελικό σκορ να είναι το 24-21.

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή – ΑΕΚ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημ.), 12-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 1/1-0/1.