AEK FCΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το Βόλος – ΑΕΚ μέσα από τους αριθμούς της Super League

Ο Βόλος θα υποδεχθεί την ΑΕΚ για πέμπτη φορά, με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν επικρατήσει στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έχουν γίνει μέχρι τώρα εκεί.

Ο Βόλος δεν σκόραρε μόνο στην τελευταία τους συνάντηση ως γηπεδούχος, όπου η ΑΕΚ για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πήρε τη νίκη με 4-0.

Στα τέσσερα τελευταία τους παιχνίδια έχει επικρατήσει ο φιλοξενούμενος, με την ΑΕΚ να έχει δύο διαδοχικές νίκες στον Βόλο και τον Βόλο να έχει επικρατήσει τις δύο τελευταίες φορές που αντιμετώπισε ως γηπεδούχο την ΑΕΚ.

Η τελευταία νίκη γηπεδούχου ήταν στις 14 Μαρτίου 2021, όταν ο Βόλος επικράτησε με 1-0 στην έδρα του και πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Δουβίκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Εκείνη ήταν η δεύτερη διαδοχική του νίκη μέσα σε δέκα ημέρες, αφού στις 4 Μαρτίου 2021 είχε επικρατήσει με 1-0 και στην αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά η ΑΕΚ είχε πάρει την πρόκριση λόγω του 4-2 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων.