AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Αυτή δεν είναι η ΑΕΚ που αγαπάμε… Ήττα – ντροπή από το Λαύριο

Ψάχναμε την ΑΕΚ και δεν την είδαμε ποτέ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η Ένωση γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το Λαύριο με 95-81 στη χειρότερη φετινή της εμφάνιση.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν κάκιστη σε άμυνα και επίθεση, έκανε πολλά λάθη και φάνηκε να μην είναι συγκεντρωμένη σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Εξαιρετικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το σύνολο του Χρήστου Σερέλη, που πέτυχε μία τεράστια νίκη, την πρώτη μακριά από την έδρα της τη φετινή σεζόν.

Σε τρομερή μέρα βρέθηκε για τους φιλοξενούμενος ο Κόουλ με 23 πόντους, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ζάρα (23π.), Κουζέλογλου (17π.) και Κολοβέρο (13π.). Δεν ήταν αρκετοί οι 17π. Του Γουίλαμς για τους «κιτρινόμαυρους».

Υποχώρησε στο 9-7 και στην τέταρτη θέση η Ένωση, ανέβηκε στο 3-12 το Λαύριο.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (20-23), το Λαύριο έδειξε αποφασισμένο να διεκδικήσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του για φέτος. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κουζέλογλου, το Λαύριο προσπέρασε με +5 (32-37). Η ΑΕΚ δεν έβρισκε ρυθμό, ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά, και βρέθηκε στο -6, 36-42, στο ημίχρονο.

Με τρίποντα, το Λαύριο ξέφυγε με 36-53 στις αρχές της 3ης περιόδου, αφού οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Πάντως οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε -8 (48-56). Αυτή τη φορά, βγήκε μπροστά ο Ζάρας για τους φιλοξενούμενους που ξέφυγαν και με +16 (50-66).

Μετά το 56-67 υπέρ του Λαυρίου στο τέλος της 3ης περιόδου, οι Ζάρας, Κολοβέρος και Κουζέλογλου οδήγησαν με μακρινά εύστοχα σουτ το Λαύριο στη νίκη. Το +22, 67-89, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 81-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 65-67, 81-95.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ, Ξανθόπουλος 8 (2), ΜακΓκριφ 4, Γιάνκοβιτς 15 (2), Μίτσελ 11, Πετρόπουλος 2, Φλιώνης 4, Μάιλς 10 (3), Γόντικας 7, Παπαδάκης 3 (1), Ουίλιαμς 17 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 12, Κόουλ 23 (3), Νικολαϊδης 4, Λάνγκεβαϊν, Ζάρας 19 (4), Κολοβέρος 13 (1), Κουζέλογλου 17 (3), Γερομίχαλος 2