AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Χόρεψε… καρσιλαμά την Τόφας και προκρίθηκε στους “16” του Champions League η τρομερή ΑΕΚ

Παρά τις απουσίες της, η ΑΕΚ «άλωσε» την Προύσα, επικράτησε με 85-82 της Τόφας Μπούρσα που την χόρεψε… καρσιλαμά, στον δευτέρο μεταξύ τους αγώνα στο Play In του Basketball Champions League και με “2 στις 2” νίκες πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο (18-9) ήταν κυριαρχική στην Προύσα κα προηγήθηκε μέχρι και με +14. Η Τόφας με απίθανη αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο ισοφάρισε (78-78) και έκανε το ματς «θρίλερ», όμως η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βρήκε μεγάλα σουτ με Στρέλνιεκς και Φλιώνη, παίρνοντας το «διπλό».

Ο Ακίλ Μίτσελ έκανε μία εμφάνιση απόλυτης κυριαρχίας με 21 πόντους, 8/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ, έξι ασίστ και 33 ranking ενώ σπουδαία εμφάνιση έκαναν ακόμη ο Στρέλνιεκς (17π, 6ασ.) και ο Ουίλιαμς (16π, 5/6 σουτ). Η ΑΕΚ εκτέλεσε με 51,22% στα δίποντα και 47,37% στα τρίποντα.

Παρουσιάστηκε με σημαντικά προβλήματα και με μία 10άδα παικτών αφού για διαφορετικούς λόγους δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την προσπάθεια της οι ΜακΓκριφ, Κόνιαρης και Πετρόπουλος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τέσσερις παίκτες της να μείνουν στο παρκέ για περισσότερα από 31 λεπτά (Μίτσελ, Ουίλιαμς, Μάιλς και Στρέλνιεκς).

Μπήκε ωστόσο στο παιχνίδι με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, κρατώντας την Τόφας στους τέσσερις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (4-9). «Κόλλησε» όμως η ίδια στη συνέχεια στην επίθεση, δεν σημείωσε ούτε πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου και βρέθηκε πίσω με εννιά (18-9). Είχε στην πρώτη περίοδο 3/13 σουτ και έξι λάθη.

Η ΑΕΚ με επτά πόντους από τον Ουίλιαμς κατάφερε όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά αλλά και να προηγηθεί (20-21 στο 14’) αλλά οι Τούρκοι ξαναπήραν το προβάδισμα (39-31 στο 19’). Η ελληνική ομάδα όμως είχε και πάλι απαντήσει και πήγε στα αποδυτήρια με ένα μειονέκτημα τεσσάρων πόντων (42-38). Σε σχέση με την πρώτη περίοδο είχε καταφέρει να βελτιώσει τα ποσοστά της (11/14 σουτ) και να περιορίσει τα λάθη της (4).

Ο Δικέφαλος ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο βάζοντας πίεση στην Τόφας. Στα πρώτα επτά λεπτά της έκανε επιμέρους 19-5 και βρέθηκε μπροστά με 10 (47-57) με τον Ακίλ Μίτσελ και τον Κένι Ουίλιαμς να την οδηγούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι 10 λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ είχε «αέρα» εννιά πόντων (52-61).

Η άμυνα συνέχισε να της δίνει αυτοπεποίθηση και η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στους 12 (55-67 στο 32’) και στους 14 (55-69 στο 37’) όμως το πολύ μικρό rotation μοιραία είχε αρνητική επίδραση στην ενέργεια των παικτών της. Η Τόφας κατάφερε να ισοφαρίσει επιστρέφοντας από το -14, αλλά η ΑΕΚ βρήκε δύο «μεγάλα» σουτ. Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς και δίποντο από τον Φλιώνη που έκαναν το 83-80 για την ΑΕΚ στα 26’’. Ο Γκρέι με βολές έκανε το 82-83 αλλά ο Φλιώνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (82-85 στα 22’’). Ο Μπράιμοχ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, ο Μίτσελ έχασε και τις δύο βολές αλλά ο Μιλάκνις έκανε λάθος στα 7’’ για να πάρει η ΑΕΚ τη σπουδαία νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85.

Τόφας (Πρίφτης): Μπράιμοχ 6, Μπουγιουκτουνσέλ 5, Γκρέι 18, Μιλάκνις 9, Ουγκουρλού 12, Ντεμίρ, Ένις 17, Τόμπσον 7, Τουρέ 8.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 8, Μίτσελ 21 (14ρ, 6ασ.), Στρέλνιεκς 17 (6ασ.), Ουίλιαμς 16 (3/3τρ.), Ξανθόπουλος, Φρέιζιερ 6, Μάντσεν 4, Μάιλς 13 (7ρ.), Παπαδάκης.