ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Με “Σλούκι-λουκ” η Εθνική νίκησε τη Γεωργία

Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μπήκαν… επιτέλους τα μακρινά σουτ, η εθνική απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα με τη Γεωργία, για να επικρατήσει με 80-67, και να διπλασιάσει τις νίκες της στο 31ο Τουρνουά «Ακρόπολις», στο πλαίσιο της 2ης ημέρας.

Όπως και με την Πολωνία, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειξαν δύο πρόσωπα, επιτρέποντας στο ά μέρος της Γεωργίας να μη χάσει το προβάδισμα, λόγω της υπεροχής των παικτών του Ηλία Ζούρου στα ριμπάουντ, αλλά και των 2/17 τρίποντα της Ελλάδας.

Η περιφέρεια ήταν αυτή που… ξεκόλλησε την εθνική στην 3η περίοδο, με μεγάλα σουτ από Ντόρσεϊ, Λούντζη, Παπανικολάου και Κασελάκη, ενώ στην 4η περίοδο ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό… θυμήθηκε ποιος είναι και έδωσε ρεσιτάλ φτάνοντας τους 21 πόντους.

Με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς, από πλευράς Γεωργίας, ο παίκτης των Μιλγουόκι Μπακς, Σάντρο Μαμουκελασβίλι, ενώ 13 πόντους και 9 ριμπάουντ είχαν οι Τορνικέ Σενγκέλια και Γκεόργκι Σερμαντίνι.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ηλίας Ζούρος): Αντρονικασβίλι 9 (1), Μαμουκελασβίλι 21, Μπουριανάτζε 2 (9 ριμπάουντ), Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 13, Σανάτζε 3 (1), Πεβάτζε, Μποκολισβίλι, Σενγκέλια 13, ΜακΦάντεν 6, Μπεκάουρι

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντόρσεϊ 10 (2), Λούντζης 8 (2), Λαρεντζάκης 6, Αγραβάνης 1, Καλάθης 5, Σλούκας 21 (1), Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου 3 (1), Παπαπέτρου 6, Γόντικας 3, Αντετοκούνμπο 10, Κασελάκης 4, Αντετοκούνμπο Θ. 3 (1)