AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ και ηττήθηκε στο Αλεξάνδρειο

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 91-73 από τον Άρη στο «Nick Galis Hall» για την 17η αγωνιστική της Basket League. O Άντι Ράουτινς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα ο Άρης προηγήθηκε 9-3. Η «Βασίλισσα» όμως με επιμέρους σκορ 16-7 μπήκε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα στο +8 (22-30), με τα μαζεμένα τρίποντα των Παππά, Φλιώνη και Ράουτινς να συμβάλουν τα μέγιστα σε αυτό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 20-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε μπροστά με 42-33 στο 17’, όμως η Ένωση κατάφερε με σερί 8-2 στο τέλος του δεκαλέπτου να μπει στο ημίχρονο μόλις στο -3 (44-41).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Άρη ήταν αυτός που μπήκε ξανά καλύτερα κι προηγήθηκε με 53-44, όμως η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Παππά που σημείωσε 11 πόντους έστειλε τις δύο ομάδες στην 4η περίοδο στο 62-59.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στο 36’ τη διαφορά στο +23 με επιμέρους 23-3, ένα σερί που ουσιαστικά τους χάρισε τη νίκη με Από εκεί και έπειτα το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μαζέψει κάπως το σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 91-73.

Δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον 15, Κάουαν 21, Καμάρας, Χαβαλές, Πουλιανίτης 6, Πετανίδης, Λόκετ 13, Νετζήπογλου 16, Χάνλαν 14, Κώττας 6, Γεροκώστας, Σιδηροηλίας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1τρ. – 10 ασ), Φλιώνης 8 (1), Ράουτινς 18 (4), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (4), Καρλής , Γόγολος, Μαυροειδής 8, Χάμερ 10, Κουζέλογλου.