Δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι του χάντμπολ στη Νίκαια

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι Έφηβοι του τμήματος Χάντμπολ για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ από τον Άρη Νίκαιας με 32-29. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, παρά την καλή της εμφάνιση, δεν τα κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες της στη σεζόν.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 15′, όταν και οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 έφτασαν στο 11-7. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στα 3 γκολ τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (15-12).

Στο β’ μέρος, παρά τις πολύ καλές επιθετικές ενέργειες, οι γηπεδούχοι έβρισκαν και αυτοί λύσεις απέναντι στη δυναμική άμυνα της ΑΕΚ, διατηρώντας τη διαφορά στα 3-4 γκολ (17-14, 22-18, 26-22). Η ΑΕΚ στα τελευταία δέκα λεπτά πίεσε ακόμα περισσότερο για την ανατροπή, αλλά χωρίς επιτυχία, γνωρίζοντας την ήττα με 32-29.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ έχει ρεπό.

Άρης Νίκαιας – ΑΕΚ 32-29
Τα πεντάλεπτα
: 4-3, 7-5, 8-7, 11-7, 12-9, 15-12 (ημ.), 18-14, 22-18, 26-22, 26-25, 30-25, 32-29.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ιωάννης Γρηγοράκης): Ρασπίτσος, Ασλανίδης, Ξυπνητός, Κομποθέκρας, Αλωπούδης 7, Μαυρομάτης, Γαλάνης, Ασβεστάς 5, Σουμελίδης, Γιαννόπουλος 5, Παϊπάης 7, Ανδρεόπουλος, Μπακακέας, Καλαμπόκης 6, Σιμόπουλος 2, Πετρούτσας.
ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Βασιλακάκης, Βρεττός, Πολυχρόνης 2, Ματεντζόγλου, Ραράκος, Πολυζωγόπουλος 2, Πάλλης, Παπαδόπουλος, Σφακιωτάκης, Χατζηπαυλής 3, Ματσίρος, Μπαρμπαρούσης 2, Καλύβας 11, Παππάς, Πούλιας 3, Βαρδαξόπουλος 6.