ΜΠΑΣΚΕΤ

Σφαλι-ΑΡΗ-σε τους πάντες στο Αλεξάνδρειο η Βασίλισσα

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ τακτικής και έχοντας τον παλιό καλό Λοτζέσκι να πετάει… φωτιές, η Βασίλισσα του ελληνικού μπάσκετ πέρασε από το Αλεξάνδρειο, κερδίζοντας τον Αρη και τους διαιτητές με 73-68 και ανέβηκε στο 14-4. Ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 16 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (6/9 εντός παιδιάς) κι έκανε την ειδοποιό διαφορά σε ένα «κλειστό» παιχνίδι.

Κάτω του μετρίου η απόδοση των γηπεδούχων, που… έσπασαν τα καλάθια (11/31 δίποντα, 22/33 βολές) και υποχώρησαν στο 6-12.

Ο Αρης άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους (13-6 στο 6’). Κάπου εκεί βρήκε ρυθμό επιθετικά η ΑΕΚ και με σερί 8-0, πέρασε μπροστά (13-14 στο 8’). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Άρη έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και επιδόθηκαν σε κακές επιλογές στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να έχει μικρό προβάδισμα (15-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το “συγκρότημα” του Καμπερίδα “έσπασε” τα καλάθια, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην Ενωση να φτιάξει διαφορά με 20-27 στο 16’, με τον Λοτζέσκι να μπαίνει στην εξίσωση για τον «δικέφαλο». Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Τσάλμερς έδωσε λύσεις στον Αρη, που πλησίασε (27-29 στο 19’), ωστόσο η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο 20λεπτο με σερί 5-0 και απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (27-34).

Η 3η περίοδος χωρίζεται σε δύο κομμάτια, βάσει της εξέλιξης που είχε. Στα πρώτα 6-7 λεπτά, η Ένωση κυριαρχούσε και με μπροστάρη τον Λοτζέσκι, εκτοξεύτηκε στο +15 (36-51). Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τον Τσάλμερς και ζορίζονταν επιθετικά.

Στην τελική ευθεία του δεκαλέπτου όμως, «χαλάρωσε» η άμυνα των φιλοξενούμενων, που βραχυκύκλωσαν και στην επίθεση. Φυσική συνέπεια το επιμέρους 10-2 της ομάδας του Καμπερίδη, που πλησίασε στο -7 (46-53 στο 29’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater καλάθι του Χρυσικόπουλου, που έφερε τον «δικέφαλο» στο +8 (47-55).

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και με τους Λοτζέσκι και Χρυσικόπουλο να εκτελούν, ανέκτησαν διψήφια διαφορά (55-67 στο 35’).

Η πίεση των γηπεδούχων και η αστοχία της ΑΕΚ, κράτησαν ζωντανό τον Άρη, που μείωσε στους 4 πόντους (66-70) με 40 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε δύο βολές, ενώ ο Τσάλμερς δέχθηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο «στοπ» από τον Χρυσικόπουλο στην αντίπερα όχθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 6 (1), Σλαφτσάκης 3, Φλιώνης 8 (2), Μιλόσεβιτς 9, Χαριτόπουλος 3, Κουζέλογλου 6, Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς 16 (2), Ντραγκίτσεβιτς 2, Λιτλ 7 (1), ΝτεΚόζι 8 (2).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μέικον 11 (1), Λάνγκφορντ 8, Ματσιούλις 9 (1), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9, Ζήσης 3 (1), Γκίκας, Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 4, Λοτζέσκι 16 (3), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Κίνγκσλεϊ 5.