Προσπάθησε αλλά υπήρχε διαφορά δυναμικότητας (video – photo)

Την ήττα με 28-19 γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από τον ΟΦΝΙ στη Νέα Ιωνία, στην πρεμιέρα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Η «Ένωση»… πληγώθηκε από το κακό της πρώτο ημίχρονο, αλλά και από τις απουσίες της, καθώς οι Αζεβέδο και Ψαρρή έλειπαν λόγω τραυματισμού.

Οι «κιτρινόμαυρες» στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις. Ως εκ τούτου, η «Ένωση» σκόραρε μόλις 9 φορές. Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη και βρήκε γκολ από αρκετές παίκτριες. Όμως, η Νέα Ιωνία διατήρησε τη διαφορά και έφθασε στη νίκη. Η ΑΕΚ πλέον, στοχεύει στον επόμενο αγώνα κόντρα στην Πυλαία στο «Γ. Κασιμάτης», στο πρώτο εντός έδρας ματς της νέας σεζόν, όπου περιμένει ισχυρή στήριξη.

ΟΦΝΙ – ΑΕΚ 28-19

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 9-5, 11-7, 15-8, 18-9 (Ημίχρονο), 19-11, 21-13, 22-14, 22-15, 25-18, 28-19.

ΟΦΝΙ (Παναγιώτης Γούσιος): Κεπεσίδου Μ., Μανιά, Λιουμπιανάια 6, Κουκμίση 1, Καμίροβα 5, Κρνιτς, Καλουντέροβιτς 1, Μακρή, Φράγκου 1, Κεπεσίδου Ν. 4, Τσάκαλου 2, Γιαννοπούλου, Ρούσου, Νταβίντοβιτς 1, Άκοβιτς 3, Στουγιαννίδου 4.

ΑΕΚ (Βύρωνας Παπαδόπουλος): Πυριτίδου, Καρέλα 1, Μάγκου 1, Παναγιωτίδου 2, Ψαριώτη 1, Σαμολαδά 2, Ζενέλι 4, Κατσίκα, Γάσπαρη 1, Χαριτίδη 3, Μάντιτς, Αζεβέδο, Παύλου, Σαρκίρη, Στέιν 4, Μπανάση.

Διαιτητές: Τόλιος-Φωντής. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 4/5-3/4.