AEK FCΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ισορροπία στα ματς ΑΕΚ – Βόλος

Και τα τρία αποτελέσματα έχουν σημειωθεί στις αναμετρήσεις της ΑΕΚ με τον Βόλο στις τρεις χρονιές που βρίσκεται η ομάδα της Μαγνησίας στην Super League.

Το 2019-20 ήταν το πρώτο τους ραντεβού, όταν στις 20 Οκτωβρίου 2019 οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 3-2 χάρη σε δύο γκολ του Μάνταλου και ένα του Λιβάγια, ενώ ο Τόρες είχε ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό για τον Βόλο και ο Στέργιος Δημόπουλος το είχε κλείσει στο 83ο λεπτό.

Τον επόμενο χειμώνα, στις 21 Δεκεμβρίου 2020 η αναμέτρηση είχε τελειώσει ισόπαλη 2-2 (3’ Τάνκοβιτς, 71’ Ανσαριφάρντ – 15 Φεράρι, 34’ Ουάρντα) στον αγώνα που έκλεισε το αγωνιστικό 2020 για τις δύο ομάδες.

Στις 30 Ιανουαρίου 2022 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο και ο Βόλος πήρε τη νίκη με δύο γκολ του Φαν Βεερτ στο 16ο και 85ο λεπτό, ενώ είχε ισοφαρίσει ο Αραούχο στο 20ο λεπτό.

Εκείνη ήταν και η τελευταία ήττα της ΑΕΚ για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μετά από τις εντός έδρας διαδοχικές ήττες από ΟΦΗ, Παναιτωλικό και Βόλο.

Η ΑΕΚ τα επτά τελευταία χρόνια δεν κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αφού τις τρεις από τις επτά χρονιές δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της. Το 2015-16, το 2017-18 και το 2021-22 δεν κέρδισε το δεύτερο ματς του πρωταθλήματος. Το 2018-19 έκανε τρεις νίκες στο ξεκίνημα, ενώ το 2016-17 και το 2019-20 και το 2020-21 δύο.

Ανεξάρτητα έδρας οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 6 φορές, με την ΑΕΚ να έχει τρεις νίκες, τον Βόλο δύο και μια μόνο μεταξύ τους αναμέτρηση να έχει τελειώσει ισόπαλη.

Αυτό θα είναι το τρίτο από τα τέσσερα μεταξύ τους ματς που η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Βόλο στο “Γεώργιος Καμάρας”, όπου δεν έχει ηττηθεί (μια νίκη – μια ισοπαλία) αφού η νίκη της ομάδας της Μαγνησίας ήταν στο ΟΑΚΑ.