Πρώτο βήμα για την ΑΕΚ κόντρα στο Βόλο

Με 9-5 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του ΟΥΚ Βόλου στο Κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο του 1ου Αγώνα των Play Out της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη, με πολύ σοβαρή εμφάνιση, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, δείχνοντας ότι είναι ανώτερη ομάδα. Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» καλούνται να… τελειώσουν τη σειρά το Σάββατο (07/05, 20:00) στο Βόλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 3-1 και 4-2, χάρη στις αποκρούσεις του Φλέγκα και πολύ σωστές επιθετικές επιλογές. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι Βολιώτες με σερί 2-0 ισοφάρισαν σε 4-4.

Στο β΄ ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμούς, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με επιμέρους σκορ 5-1 έφτασαν στην επικράτηση με 9-5.

ΑΕΚ – ΟΥΚ Βόλου 9-5