AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Αγνώριστη

Mε ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Volley League Γυναικών η ΑΕΚ από τον Πανιώνιο (0-3) στο ΕΑΚ Ολυμπιακού Χωριού. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην ευρωπαϊκή πρόκριση, εμφανίστηκαν κουρασμένες και γνώρισαν την ήττα από την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Στο πρώτο σετ, η AEK προηγήθηκε με 6-5. Καββαδία και Χαντάβα έφεραν την ΑΕΚ στο +4 (10-6). Οι φιλοξενούμενες με σερί 5-1 ισοφάρισαν σε 11-11. Η Σακραντζίγια με ωραίο τελείωμα έκανε το 14-11, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα έως το 18-16. Οι «κυανέρυθρες» κερδίζοντας μπάλες στο μπλοκ, «έτρεξαν» σερί 9-3 και κατέκτησαν το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0, 6-2 και 8-4. Οι φιλοξενούμενες με όπλο τους το σερβίς, έφτασαν στο 8-8. Με τις Έντουαρντς, Σακραντζίγια και Χαντάβα να τελειώνουν επιτυχημένα τις επιθέσεις, η ΑΕΚ έφτασε στο +5 (18-13). Η «Ένωση» διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας σε σετ πόιντ με 24-20. Ακολούθησαν πολλά λάθη από τις «κιτρινόμαυρες», με το σετ να καταλήγει στα χέρια του Πανιωνίου (24-26).

Στο τρίτο σετ, οι αθλήτριες του Πασκουαλίνο έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν από τον τρόπο απώλειας του δεύτερου σετ. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 3-7, αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 8-8. Χαντάβα και Σακραντζίγια έδωσαν επιθετικές λύσεις και η ΑΕΚ έμεινε μέσα στο σετ (13-13, 15-15). Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «κιτρινόμαυρων», προηγήθηκε με 16-19 και 17-23, ενώ τελικώς κατέκτησε το σετ με 20-25.

ΑΕΚ – Πανιώνιος ΓΣΣ 0-3
Τα σετ: 21-25, 24-26, 20-25.