Πρόκριση στον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι για την Κ11

Την πρόκριση στα πέναλτι πανηγύρισε η Κ11 της Ακαδημίας Futsal της ΑΕΚ, που επικράτησε με 4-3 των Τραχώνων Αλίμου (3-3 κανονική διάρκεια και παράταση) στη ρώσικη ρουλέτα, στο πλαίσιο του 3ου Ημιτελικού του Πρωταθλήματος της ΠΕΠΠΣ. Τα αετόπουλα πήραν την πρόκριση με 2-1 στις νίκες, γυρίζοντας μάλιστα την κατάσταση, από 0-1.

Η ομάδα του κόουτς Ζιάκα, έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 στο β’ ημίχρονο, αλλά ισοφάρισε σε 2-2, ενώ το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας ήταν 3-3. Η ΑΕΚ κυνήγησε την πρόκριση στον έξτρα χρόνο, απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με χαμένο πέναλτι, με το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί, ο Κούτρας με δύο μεγάλες επεμβάσεις έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ, με την «Ένωση» να πανηγυρίζει τη νίκη με 4-3.

Στο μεγάλο Τελικό, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Αστέρα Αλίμου. Ο αγώνας έχει οριστεί για την Τετάρτη (19/06, 20:3) στο Α.Κ. «ΦΥΣΙΑΘΛΟΝ».

ΑΕΚ – Τράχωνες Αλίμου 3-3 (πεν. 4-3)