Κόντρα στη διαιτησία η ΑΕΚ το πήγε στην παράταση αλλά εκεί δεν άντεξε

Ακόμα μια ανίκανη και αποτυχημένη διαιτησία εις βάρος της ΑΕΚ, της στέρησε με το «έτσι θέλω» την ευκαιρία να κάνει το «break» στην έδρα του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στην παράταση με 24-22, στο πλαίσιο του 3ου Τελικού της Handball Premier.

Το καθαρό κλέψιμο του Λέμος στο 58:53, όπου έδωσαν φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά και το καθαρό πέναλτι που έγινε πάνω στον Σάλεμ και δεν έδωσαν τίποτα στην παράταση, είναι μόνο δύο από τις πιο χαρακτηριστικές φάσεις «σφαγής» της ΑΕΚ από τους διαιτητές.

Μετά τον πρώτο, και στον τρίτο Τελικό η ΑΕΚ βλέπει τους διαιτητές να της στερούν αυτό που δικαιωματικά αξίζει.

Ακόμα κι έτσι, η ΑΕΚ δεν θα το βάλει κάτω και θα διεκδικήσει μέχρι τέλους τον τίτλο και την Πέμπτη (13/06) θα κυνηγήσει τη νίκη και την ισοφάριση της σειράς.

Αγωνιστικά, όσο και αν περνούν σε δεύτερη μοίρα εξαιτίας της απαράδεκτης διαιτησίας, η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Μίλερ (0-1). Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 3-2, όμως ένα σερί 3-0 του «Δικεφάλου» τους έφερε στο +2 (3-5). Οι άμυνες των δύο ομάδων πρωταγωνιστούσαν, όπως και οι τερματοφύλακες (8-8, 10-10). Με την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μαντάλινιτς με δυνατό σουτ έκανε το 10-11.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο β’ μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 12-11 και 13-12, αλλά οι παίκτες του Φρεντερίκ Μπουζόν ανέτρεψαν την κατάσταση (15-16). Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά με 18-16. Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της σερί, φτάνοντας στο 19-20. Στο 58:53 ο Λέμος έκλεψε πεντακάθαρα τη μπάλα, με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ, αλλά τελικώς η ΑΕΚ θα ισοφαρίσει σε 21-21, 57″ πριν το φινάλε. Η ΑΕΚ έπαιξε καθαρή άμυνα, αλλά απώλεσε την ευκαιρία στο φινάλε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

Στην παράταση, με την κόπωση να έχει κάνει την εμφάνισή της, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 24-21. Καθαρή παράβαση πέναλτι πάνω στον Σάλεμ δεν δόθηκε ποτέ, με τους διαιτητές να κρίνουν άλλη μία φάση εις βάρος της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 24-22, έκλεψαν τη μπάλα για να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, όμως υπέπεσαν σε λάθη και δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή – ΑΕΚ 24-22 (κ.δ. 21-21)

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8, 10-11 (ημ.), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.α.), 23-21, 24-22.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 1, Μίλερ 1, Σάλεμ, Λέμος 3, Κεδέρης.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 0/1-2/2.