Copa America: Πρεμιέρα με νίκη για το Μεξικό του Πινέδα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Copa America το Μεξικό, καθώς επικράτησε της Τζαμάικας με 1-0 με τον Ορμπελίν Πινέδα να πιάνει πολλή καλή απόδοση.

Ο μέσος της ΑΕΚ αγωνίστηκε σε ελεύθερο ρόλο για 68 λεπτά και βοήθησε την ομάδα του Λοσάνο να φτάνει στη νίκη.

Στο πρώτο μέρος οι El Tri είδαν τον βασικό τους μέσο, Έντσον Άλβαρεζ, να τραυματίζεται σε μία ανύποπτη φάση και να αποχωρεί με κλάμματα στο 30ο λεπτό και πλέον αναμένεται να κάνει εξετάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τζαμάικα σκόραρε στο 50′, όμως το VAR ακύρωσε ως οφσάιντ το τέρμα του παίκτη της Γουέστ Χαμ και ήταν το πρώτο που ακυρώθηκε στη διοργάνωση με τη βοήθεια της τεχνολογίας μετά το 2019.

Μετά το ακυρωθέν γκολ το Μεξικό ανέβασε ρυθμό και εν τέλει ο Αρτεάγκα στο 75′, πέτυχε το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα για το πρώτο τρίποντο στο θεσμό, για το τελικό 1-0 του Μεξικού κόντρα στη Τζαμάικα.