Νίκησε τον ΠΑΟΚ και ξαναπαίζει μαζί του στα πλέι οφ

Τη νίκη με 3-0 σετ κατέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλει της ΑΕΚ στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Ήταν η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ενώ σε συνδυασμό με την ήττα της Θήρας με 3-0 από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ, η «Ένωση» προσπέρασε στην βαθμολογία την Σαντορίνη και τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στα Προημιτελικά των πλέι οφ, την Τετάρτη (27/03), στη Θεσσαλονίκη. Η πρόκριση στα Ημιτελικά της Volley League Γυναικών θα κριθεί στις 2 νίκες. Στην περίπτωση που και οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους 15 πόντους.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και εκμεταλλευόμενη τα σερί λάθη του ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-2. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, ισοφάρισε (9-9) και εν συνεχεία πέρασε μπροστά (10-14). Η Τσίρκοβιτς με τρεις πόντους, ένας εκ των οποίων ήταν άσος, έβαλε σε θέση οδηγού την «Ένωση» (15-14), η οποία με άσο της Καλαντάτζε έκανε το 20-17. Η Τσάριτς έκανε το 22-19, με την Σάρα να «καθαρίσει» και το σετ με 25-21 για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» προηγήθηκαν (2-5, 5-9), αλλά η Σολέ με μπλοκ και η Στράντζαλη με άσο μείωσαν στον πόντο (8-9). Η «Ένωση» με Τσάριτς και άσο της Κωνσταντινίδου ισοφάρισε σε 15-15. Ο ΠΑΟΚ απέκτησε ξανά διαφορά τεσσάρων πόντων (16-20), αλλά η Τσάριτς με τρεις διαδοχικούς πόντους έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (23-21) και η Στράντζαλη έδωσε και αυτό το σετ στην ΑΕΚ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ. Η Στράντζαλη έκανε το 1-0 και η Σολέ με δύο άσους, η Καλαντάτζε με τρία μπλοκ και η Τσάριτς με έναν πόντο, έκαναν το 8-0! Η Μπλάνκο έκανε το 12-1 και η Τσάριτς το 17-4. Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει την «Ένωση», που κατέκτησε με 25-14 το σετ.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-14.

ΑEK (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 1 (1.5 επ.), Στράντζαλη 14 (13/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-25% άριστες), Τσάριτς 15 (12/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Μπλάνκο 7 (5/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σολέ 4 (1/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.-23% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 78% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Καλαντάτζε 7 (1/5 επ., 2 άσσοι), Τσίρκοβιτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-00% άριστες),

ΠΑΟΚ (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (3/12 επ., 1 άσσος, 55% υπ.-30% άριστες), Οικονομίδου 8 (7/34 επ., 1 άσσος), Φανγκ 4 (4/24 επ., 32% υπ.-06% άριστες), Ντέακ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 11 (6/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-54% άριστες), Αρμουτσή, Τερζόγλου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ).