AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

«Λύγισε» στο τέλος η ΑΕΚ

Την ήττα με 33-28 γνώρισε η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ, η οποία ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για τον αγώνα με την ΑΕΣΧ Πυλαίας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» έδωσαν μία τρομερή μάχη απέναντι στην πολύ αξιόμαχη Πυλαία, αλλά «λύγισαn» στο τέλος.

Οι αθλήτριες του Βύρωνα Παπαδοπούλου δεν μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στον αγωνιστικό χώρο (7-3, 11-7), αλλά κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ πριν το ημίχρονο (14-13). Στο δεύτερο μέρος αύξησαν την πίεσή τους (26-25), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πυλαία ανέβασε τη διαφορά (30-27) και εν τέλει πήρε τη νίκη.

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΑΕΚ 33-28

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-3, 10-6, 11-7, 13-10, 14-13 (Ημ.), 17-15, 20-18, 24-21, 26-25, 30-27, 33-28.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γιώργος Βακάλης): Σούσκα 2, Τροχίδου Χ. Τροχίδου Ε. 6, Κουκμίση 5, Τσάρτσιου, Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου Αθα., Τάκη, Κωστοπούλου 4, Τσιγαρίδα Αθη., Μαχαιρίδου 1, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 7, Παναγιωτίδου 3, Παπαδοπούλου Γ. 1, Παπαδοπούλου Α. 5.

ΑΕΚ (Βύρων Παπαδόπουλος): Μάγκου, Ψαριώτη 4, Βερβεράκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 4, Γάσπαρη 5, Παύλου 1, Σαρκίρη, Φάμπιτς 8, Μπανάση, Νικολόφσκα 6, Μετζρί.

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού. Δίλεπτα: 3-1. Πέναλτι: 2/3-2/3.