AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Αποχαιρέτησε το BCL στην 3η παράταση η ΑΕΚ

Το πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε, έδειξε ότι ήθελε να πάρει την πρώτη της νίκη στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων, αλλά λύγισε στην 3η παράταση. Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 112-108 από τη Χάποελ Χολόν και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Το σύνολο  του Ηλία Ζούρου είδε αρχικώς να σώζεται και να μένει… ζωντανό στα τέλη της κανονικής περιόδου με τις χαμένες βολές του ΜακΚόλ στο φινάλε του 40λέπτου (77-77), ενώ στη δεύτερη παράταση είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» τη δουλειά, όταν και προηγήθηκε με 100-92 ένα λεπτό πριν το φινάλε, δείχνοντας τάσεις… αυτοχειρίας, με τους Ισραηλινούς να ισοφαρίζουν σε 100-100 και να στέλνουν το ματς σε τρίτο έξτρα πεντάλεπτο!

Με την ήττα αυτή, η Ένωση έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου με ρεκόρ 0-4, την ίδια ώρα που η Μούρθια και ο Προμηθέας Πατρών έχουν ρεκόρ 3-1.

Σαν αποτέλεσμα αυτού, οι κιτρινόμαυροι μένουν και μαθηματικά εκτός προημιτελικών της διοργάνωσης, και ενώ είχαν ξεκινήσει εξαιρετικά στην πρώτη φάση του θεσμού, έχοντας υψηλές βλέψεις για μια καλή πορεία.

Κάπως έτσι, δεν έφτασε η συγκινητική εμφάνιση του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να ακολουθεί με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77 κ.α., 85-85 παρ., 100-100 β’ παρ., 108-112 γ’ παρ.