Άνετη νίκη επί του Ιωνικού

Εύκολη επικράτηση με 31-25 για την ΑΕΚ κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας για την 20η αγωνιστική της Handall Premier.

Παρά το καλό ξεκίνημα της φιλοξενούμενης ομάδας, η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» το παιχνίδι, με τους «κιτρινόμαυρους» του Φρεντερίκ Μπουζόν να συγκεντρώνονται τώρα στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στον Πανελλήνιο στην Κυψέλη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-5. Σε εκείνο το σημείο, με αντεπίθεση διάρκειας, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει την διαφορά (10-5). Η φιλοξενούμενη ομάδ, έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 14-12 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, με την «Ένωση» να σκοράρει στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου σε 15-12.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός και μείωσε σε 16-15. Η ΑΕΚ βρήκε επιθετικές λύσεις κυρίως με τον Κεδέρη και ανέβασε την διαφορά στο σκορ σε πέντε γκολ(27-22). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να φθάνει στη νίκη με 31-25.

ΑΕΚ – Ιωνικός Ν.Φ. 31-25

Τα πεντάλεπτα: 5-4, 9-5, 11-7, 13-8, 14-11, 15-12 (Ημ.), 17-16, 22-19, 25-20, 27-22, 30-23, 31-25.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος 2, Τόμε, Παπαδιονυσίου 4, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς, Σαλέμ 2, Λέμος 4, Κεδέρης 10.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Ιωάννης Αρβανίτης): Κιουλτζίδης, Κουκούλας 6, Αϊβαλιώτης 5, Μελετάκος, Μπραουδάκης 1, Συγγάρης, Αποστόλου 6, Βασιλείου Αγ., Τρούλος, Χαντέλης, Βασιλείου Ι.1, Μπούτος 1, Δεληχρήστος 2, Τοκατζόγλου, Ελοζιέουα 2, Λιόλιος 1.
Διαιτητές: Γερουλάνος Αν. – Γερουλάνος Καρ.. Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι:1/2-1/3.