Με Χατζισαφί στα προημιτελικά του Asian Cup το Ιράν (video)

Ο Εχσάν Χατζισαφί ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι του Ιράν κι έστειλε την εθνική ομάδα της χώρας του στα προημιτελικά του Asian Cup. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία η οποία επικράτησε εύκολα του Μπαχρέιν με 3-1.

Οι Ιρανοί ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν με πέναλτι του Μεχντί Ταρεμί στο 34′, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να βρουν κι άλλα γκολ και το πλήρωσαν. Στο 64′ ο Ομάρ Κρμπιν ισοφάρισε σε 1-1 και η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ (με βασικό τον Αμπντούλ Ραχμάν Ουές) κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ανσαριφάρντ, που πέρασε στον αγώνα στις καθυστερήσεις του 90λέπτου, εκτέλεσε το πρώτο και έγραψε το 1-0 ανήμερα της ανακοίνωσής του από τον Άρη. Ο Αλιρεζά Μπεϊρανβάντ έπιασε την εκτέλεση του Φαχντ Γιουσέφ και ο αρχηγός Χατζισαφί ανέλαβε την πέμπτη εκτέλεση του Ιράν κι έστειλε τη χώρα του στα προημιτελικά.