Νέα ήττα για την ΑΕΚ παρά την προσπάθεια!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 35-30 από την ΑΕΣΧ Πυλαίας, εντός έδρας, για την 8η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Τα κορίτσια της «Ένωσης» προσπάθησαν να πάρουν το δίποντο, όμως η κούραση στο δεύτερο μέρος δεν την άφησε να πιέσει παραπάνω την ομάδα της Πυλαίας. Θυμίζουμε ότι ήταν το δεύτερο συνεχόμενο απαιτητικό παιχνίδι σε δύο μέρες, καθώς χθες (9/12) αντιμετώπισε την Αναγέννηση Άρτας για το εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με το μυαλό στην άμυνα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, έχοντας σκοράρει μόλις από ένα τέρμα στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ συμπληρώνοντας το πρώτο τέταρτο στο ματς το σκορ ήταν 3-4. Από εκεί και πέρα άνοιξε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 14-17 υπέρ της Πυλαίας.

Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα στο σκορ (20-27), λίγο μετά το 40′, με την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά, όμως η Πυλαία πήρε εκ νέου διαφορά (24-31), συμπληρώνοντας το 50ο λεπτό. Στα τελευταία 10 λεπτά ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να μειώσει το σκορ, και διαμόρφωσε το τελικό 30-35.

ΑΕΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-35

Τα πεντάλεπτα: 6-2, 8-4, 9-6, 11-8, 14-13, 19-16 (Ημ.), 21-21, 22-23, 23-26, 24-28, 27-30, 29-32.

ΑΕΚ (Κύρος Σαράφης): Μάγκου 5, Μιχαϊλήδου Ψαριώτη 5, Πετκόφσκα, Κατσίκα 3, Γάσπαρη 1, Παπαϊωάννου, Παύλου, Σαρκίρη, Φάμπις 13, Μπανάση, Νικόλοφσκα 2, Μετζρί 1, Δρουγίδου, Γουβιώτη.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γιώργος Βακάλης): Σούσκα, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 7, Κουκμίση 7, Κάρτσιου, Τσιγαρίδα Αθανασία, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 7, Βασιλειάδου, Τσιγαρίδα Αθηνά, Μαχλιρίδου, Σεμελίδου 2, Αργυροπούλου 6, Παπαδοπούλου Γ. 2, Παπαδοπούλου Α. 4.
Διαιτητές: Κινατζίδης-Γερουλάνος. Δίλεπτες: 1-4. Πέναλτι: 7/7-4/4.