Βασικός ο Βίντα στην ήττα της Κροατίας από την Ουαλία

Η Ουαλία έβαλε «φωτιά» στο Group D των προκριματικών του Euro 2024, αφού μετά τη νίκη της με 2-1 κόντρα στην Κροατία, ισοβαθμεί με τους Κροάτες στην 2η θέση με 10 βαθμούς και τις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα δοθεί τεράστια μάχη για την πρόκριση. Βασικός ο Ντομαγκόι Βίντα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουαλοί έπιασαν στον ύπνο την Κροατία, αφού στο 47′ και στο 60′ ο Γουίλσον έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα και έριξε τους Κροάτες στο καναβάτσο.

Το μόνο που κατάφερε η «Χρβάτσκα» ήταν να μειώσει με τον Πάσαλιτς στο 75ο λεπτό, αφού παρά την έντονη πίεση που άσκησαν οι Κροάτες το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο Ζλάτκο Ντάλιτς έδωσε βασικού στον Ντομαγκόι Βίντα, ο οποίος ξεκίνησε το ματς στα στόπερ ως παρτενέρ του Γιόσκο Γκβάρντιολ. Με τον Σούταλο να μένει στον πάγκο στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Αυτή ήταν η 103η φορά που ο Βίντα θα φορέσει τη φανέλα της εθνικής Κροατίας, έχοντας σκοράρει νωρίτερα και 4 τέρματα!