Πέρασε… αεράτη από τη Μίκρα η ΑΕΚ (29-24) τον ΠΑΟΚ (photos)

Ακόμα μία νίκη για την ΑΕΚ, που επικράτησε με 29-24 του ΠΑΟΚ εκτός έδρας και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Handball Premier.

Η ΑΕΚ επέκτεινε παράλληλα το αήττητο σερί της επί του ΠΑΟΚ στο ανδρικό Χάντμπολ σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο, καθώς μέτρα 14 αγώνες χωρίς ήττα από τους Θεσσαλονικείς με 13 νίκες και 1 ισοπαλία. Για να… βρούμε την τελευταία ήττα της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ θα πρέπει να ταξιδέψουμε στις 16/12/2018 (ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 23-17).

Φωτιά πήγε να πάρει το παιχνίδι για την ΑΕΚ στo ξεκίνημα, με τον Σόκολιτς να δέχεται κόκκινη κάρτα πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στην αναμέτρηση. Η «Ένωση» δεν επηρεάστηκε και γρήγορα έκανε το σκορ 1-4 υπέρ της. Οι παίκτες της ΑΕΚ βρήκαν ρυθμό και απέκτησαν διαφορά 6 τερμάτων (2-8), όμως η γηπεδούχος ομάδα στο τέλος του ημιχρόνου προσπάθησε να μειώσει, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-17.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντράγκαν Τζούκιτς κράτησαν σε υψηλά επίπεδα την διαφορά στο σκορ (15-21), ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Λιάπης δέχθηκε και αυτός κόκκινη κάρτα, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ελπίζει. Η «Ένωση» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 24-29.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 24-29
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-8, 4-10, 7-13, 10-15, 14-17 (ημχ.), 15-20, 17-22, 19-24, 21-25, 22-27, 24-29
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 3, Κ. Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος 1, Ν. Κουκμίσης, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Τζωρτζίνης 3.
ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Ζάμπιτς 3, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 5, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 00:44 Σόκολιτς, 35:58 Λιάπης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/4-2/2