AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα στις λεπτομέρειες με… πριονοκορδέλα από την Τσαρουχά

Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες με 79-71 από τον ΟΣΦΠ, στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League. Στην ήττα της Ένωσης έβαλε το… χεράκι της και η διαιτητής Τσαρουχά που πέρασε… πριονοκορδέλα την ομάδα του Ζοάν Πλάθα.

Η ΑΕΚ BETSSON προηγήθηκε τρεις φορές στον αγώνα, με τελευταία στην 4η περίοδο (67-68), αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ζοάν Πλάθα δεν είχε στη διάθεσή του, τους Ζώη Καράμπελα, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις πριν τον αγώνα στον ώμο, Τσέισον Ραντλ, Θωμά Κώττα. Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 23 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τεφτίκης, Κατραχούρας

ΟΣΦΠ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12, Κάναν 8, Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 14, Πάπας, Φαλ 4, Παπανικολάου 11, Μπραζντέικις 2, Πίτερς 16, Μιλουτίνοφ 9

AEK BETSSON (Πλάθα): Τίλμαν 10, Χολ 3, Φλιώνης 7 (9 ασίστ), Νετζήπογλου 3, Κουζμίνσκας 23 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μάκλεμορ 5 (6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 2 (2 κλεψίματα), Καμπενγκέλε 7 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΜακΡέι 11 (8 ριμπάουντ).