Ο Λιβάι το… χαβά του και άνετο φιλικό πέρασμα (0-3) από το Βόλο για την ΑΕΚ

Με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και τον Θεοδόση Μαχαίρα να σημειώνει ένα ακόμα γκολ στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου με 3-0 σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Δικεφάλου έκανε ο Ροντόλφο Πισάρο που αγωνίστηκε με το Νο93 και όχι το 70 το οποίο έχει διαλέξει.

Η Ένωση είχε πολύ καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μία άνετη νίκη, δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, δύο εβδομάδες πριν το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Ο Ματίας Αλμέιδα δοκίμασε σχήματα, παρατάσσοντας δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε 45λεπτο. Οι Ζίνι και Γκαρσία ξεχώρισαν στο α΄ μέρος, ενώ οι Άμραμπατ, Φαν Βέερτ και Πισάρο ήταν οι καλύτεροι του β΄ μέρους.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, όταν ο Ζίνι μπήκε στη μεγάλη περιοχή, κέρδισε την κόντρα από τον Κόστιτς, για να στρώσει τη μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία που «έγραψε», με δυνατό σουτ, το 1-0. Οι «κιτρινόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματα έξι λεπτά αργότερα, όταν μετά από κάθετη πάσα του Τσούμπερ, ο Μοχαμάντι έκανε την κίνηση από τα αριστερά και γύρισε προς το ύψος του πέναλτι, με τον Λιβάι να διαμορφώνει το 2-0. Στο β΄ μέρος και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό ο Μαχαίρας έπιασε δυνατό αριστερό σουτ για το 3-0. Ο Βόλος στον αντίποδα δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει γκολ.

Η σύνθεση του Βόλου: Κόστιτς (61’Παπαδόπουλος), Μύγας (76′ Ταχάτος), Κρούζλιακ, Σιέλης (42′ Ασλανίδης), Κίτσος (66′ Λούνα), Τσοκάνης (61′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (76′ Μεταξάς), Τρουιγιέ (76′ Καραγιάννης), Ντέλετιτς (46′ Κόμπα), Μραζ (46′ Άλχο), Μωραΐτης

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον, Γιόνσον, Ζίνι, Τσούμπερ, Γκαρσία

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος: Αθανασιάδης, Ρότα, Γεμπόα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Άμραμπατ, Πισάρο, Μαχαίρας, Φαν Βέερτ