Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τους Παίδες της ΑΕΚ

Νίκη – πρόκριση για τους Παίδες της ΑΕΚ που επικράτησαν με 49-25 του Ιδομενέα Χανίων και έκλεισαν θέση για το F-8 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη.

Η «Ένωση» έκανε καλό ξεκίνημα και πήρα από νωρίς προβάδισμα με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 9-3, κάτι που κράτησε και αύξησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (25-8). Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισε και στο δεύτερο μέρος, μη αντιμετωπίζοντας προβλήματα με το τελικό σκορ να είναι 49-25.

ΑΕΚ – Ιδομενέας Χανίων 49-25

Τα πεντάλεπτα: 5-1,9-3,14-5,17-6,22-6,25-8 [ημ], 28-10,33-13,38-16,43-19,44-22,49-25.

ΑΕΚ: Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 1, Βούλγαρης 9, Ραράκος 4, Ρούτσιας 2, Βρεττός 7, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου 7, Σεβαστάκης 6, Καρανίκος, Mπίτζης 3, Σουρμελίδης 3, Ξυπνητός 5, Πατρώνης 2.

Ιδομενέας Χανίων: Χαλεβελάκης 1, Ψαρογιαννάκης 1, Νικηφοράκης 2, Θωμαδάκης 1, Ντουνιαδάκης, Φραγκιαδάκης 1, Παπούλιας, Πρωιμάκης 5, Μπολάκης 8, Δεσποτάκης, Σταυριανουδάκης 2, Μπερτάκης 2.

Διαιτήτες: Λεφάκης-Δρακόπουλος. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 1/2-2/2.