Μάζεψαν εμπειρίες οι Έφηβοι της ΑΕΚ

Οι Έφηβοι της ΑΕΚ γνώρισαν την ήττα με 29-24 από την Δράμα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 43ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Δράμα, με αποτέλεσμα να αποκλειστούν από τη συνέχεια, με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες.

Το εντυπωσιακό με την ομάδα της ΑΕΚ, είναι πως στην αποστολή βρίσκονταν μόλις 3 Έφηβοι. Η υπόλοιπη ομάδα αποτελούταν από Παίδες. Ως εκ τούτου, συνέλλεξαν σημαντικές εμπειρίες και παίζοντας πολύ καλό χάντμπολ, έδειξαν πως έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά (5-7). Και μέχρι το ημίχρονο πήγαινε χέρι-χέρι με τη Δράμα, ώσπου οι γηπεδούχοι να πάρουν διαφορά δύο τερμάτων (16-14). Και στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ήταν άκρως πιεστική (21-21), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Δράμα κατάφερε να περάσει εκ νέου μπροστά στο σκορ και να πάρει τη νίκη με 29-24.

Δράμα – ΑΕΚ 29-24

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-7, 7-9, 10-10, 11-13, 16-14 (Ημ.), 18-17, 19-18, 20-19, 21-21, 25-21, 29-24.

ΔΡΑΜΑ ’86 (Βαλαβάνης-Μωραίτης): Βασιλείου, Μπύρος, Τόσκας 12, Καλαϊτζίδης 2, Φιλίππου 2, Ντάκαρης 9, Στεργιάκος, Λαζαρίδης 2, Ιωαννίδης, Ευθυμιάδης, Ζαχαρόπουλος 2, Ηλιάδης, Μεσσίνης, Παγωνίδης, Καργαλίδης.

ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Ρασπίτσος, Κοτζιάς, Σφακιωτάκης 2, Βούλγαρης 2, Ραράκος 2, Ρούτσιας 2, Πολυζωγόπουλος 3, Πολυμέρης, Ξυπνητός 1, Σεβαστάκης, Σουρμελίδης 2, Μπιτζής, Βαρδαξόπουλος 10.
Διαιτητές: Θεοδοσίου-Παπούλιας. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/3-3/3.