Πέταξε με ανατροπή στον τελικό η ΑΕΚ (3-1) τον ΠΑΟΚ (video)

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και μάλιστα με ανατροπή. Σημαντική η βοήθεια των Ενωσιτών που βρήκαν τον τρόπο να βρεθούν σε μια γωνιά του κλειστού της Άρτας και να φωνάξουν για την αγαπημένη τους ομάδα.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ με τις Νίζετιτς και Καλντερόν προηγήθηκε με 2-1 και 4-2. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 4-4, όμως Σίλβα με επίθεση και Καλντερόν με άσσο επανέφεραν το +2 για το «Δικέφαλο» (6-4). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει ξανά το σετ στα ίσια (6-6) και σταδιακά πέρασε μπροστά με 10-11. Με τη βοήθεια του φιλέ, αλλά και εξαιτίας λαθών στην πάσα από τις «κιτρινόμαυρες», ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ με 14-11. Κουλίκοβα και Νίζετιτς μείωσαν σε 12-14 και 13-15, αλλά οι κακές επιθέσεις από τις Νίζετιτς, Καλντερόν, Σίλβα στέρησαν την ευκαιρία από την ΑΕΚ να πλησιάσει περισσότερο (15-19). Με την Καλαντάτζε να παίζει πρώτο χρόνο, οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 18-21, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, χάνοντας το σετ με 20-25.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ στο δεύτερο σετ. Με την Κουλίκοβα να πιάνει δύο φορές μονό μπλοκ και την Καλντερόν να «εκτελεί», η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-0, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας πόντους από σερβίς και πιέζοντας στο μπλοκ, ισοφάρισε σε 5-5, όμως και πάλι με την Καλαντάτζε και τη Σίβλα η ΑΕΚ ξέφυγε με 3 (8-5, 9-6). Η ΑΕΚ έφτασε στο +5 χάρη στα εξαιρετικά τελειώματα από Σίλβα και Καλντερόν, με την ισχυρή βοήθεια της υποδοχής από την Αρτακιανού που συνέβαλε τα μέγιστα (15-10). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 8-3, ισοφαρίζοντας σε 18-18, με την Κάφι να κερδίζει διαδοχικούς άσσους. Η Σίλβα με δύο διαδοχικές επιθέσεις έκανε το 20-18, με τις «ασπρόμαυρες» να επιστρέφουν στο σετ (20-20). Σίλβα και Καλντερόν διαμόρφωσαν το 22-20, η πρώτη έκανε το 24-22 και με επίθεση του ΠΑΟΚ στην αντένα, η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-22 (1-1).

Με την Κουλίκοβα να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και τις Καλντερόν, Σίλβα να κυριαρχούν, η ΑΕΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα από νωρίς (3-1, 4-1, 7-4). Ο ΠΑΟΚ μείωσεσ ε 7-6, όμως με τις Καλντερόν, Κουλίκοβα και Σίλβα να μη λαθεύουν, η «Ένωση» ανέβασε τη διαφορά στους 5 (12-7). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 3-0 χάρη σε σερβίς της Κάφι (12-10), με τον κόουτς Οτσάλ να καλεί τάιμ άουτ. Η Καλντερόν με επιτυχημένη επίθεση και δύο άουτ του ΠΑΟΚ επανέφεραν το +5 (15-10), ενώ η Νίζετιτς με ωραία επίθεση «έγραψε» το 16-10. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-12, όμως έκτοτε με πολύ σωστές επιθέσεις και επιλογές, αλλά και με τις Αρτακιανού (υποδοχή) και Κωνσταντινίδου (πάσα) να δίνουν εύκολες λύσεις στις συμπαίκτριές τους, η ΑΕΚ ξέφυγε με 21-16, κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-19 με επίθεση της Νίζετιτς.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ με την Καλαντάτζε να βάζει δύσκολα με το σερβίς της στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, αλλά και να «εκτελεί» σε πρώτο χρόνο μαζί με την Κουλίκοβα, προηγήθηκε με 9-3. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-6, όμως η Σίλβα με ωραία τελειώματα ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (12-7). Η «Ένωση» συνέχισε στο ίδιο στυλ, πιέζοντας στο σερβίς και «σπάζοντας» μπάλες στο φιλέ, έφτασε με άνεση στο 19-12 και κατέκτησε το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Πλέον, οι κιτρινόμαυρες συγκεντρώνονται στο μεγάλο Τελικό του Σαββάτου (11/03, 21:30, ΕΡΤ3) κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου θα διεκδικήσουν το πρώτο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας τους.

Τα σετ: 20-25, 25-22, 25-19, 25-19.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 80% υπ. – 49% άριστες), Καλαντάτζε 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καλντερόν 21 (19/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 17 (17/36 επ.), Κουλίκοβα 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 66% υπ. – 52% άριστες), Ξηντάρα (λ), Διάλλα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 11 (11/26 επ., 71% υπ. – 43% άριστες), Βεργίδου, Κάφρεϊ 24 (18/33 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 80% υπ. – 36% άριστες), Μπλάνκο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 72% υπ. – 36% άριστες), Ηλιοπούλου, Μερτέκη 2 (2/5 επ., 75% υπ. – 0% άριστες), Λιάγκη 4 (4/6 επ.).