Τρομερή ΑΕΚ με τρομερό κόσμο στο πλευρό της (3-0) τη Λαμία

Παίζοντας πολύ όμορφο βόλεϊ κατά διαστήματα, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» σημείωσαν τη 12η διαδοχική τους νίκη, έμειναν μόνες τους στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και… αναμένουν το αποτέλεσμα του αυριανού (22/01) ντέρμπι ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.

Βροντερό «παρών» από εκατοντάδες φιλάθλους μας που μετέτρεψαν σε… Νέα Φιλαδέλφεια του Χαλκιοπούλειο και στήριξαν τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο σέρβις, με ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 3-0 πήρε προβάδισμα (3-1). Η «Ένωση» χτυπώντας στη κακή υποδοχή της γηπεδούχου ομάδας πήραν προβάδισμα (3-11) με τον προπονητή της ΑΕΚ να κάνει ροτέισον και να κερδίζει το σετ με 12-25.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία μπήκε πιο υποψιασμένη και πήρα αρχικά προβάδισμα (3-1,5-3). Στη συνέχεια η ΑΕΚ και στα μέσα του σετ κατάφερε να πάρει προβάδισμα(13-15, 15-20) με πολύ καλές επιθέσεις από την Νίζετιχ και την Κουλίκοβα, με το τελικό σκορ του σετ να είναι 18-25 υπέρ της ΑΕΚ.

Αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει το τρίποντο, μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα (3-5, 3-10) βάζοντας τις βάσεις για να κερδίσει και αυτό το σετ. Η Λαμία έκανε την αντεπίθεση της όταν το σκορ ήταν 12-19, μειώνοντας στους 3 πόντους (16-19), χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, με την «Ένωση» να παίρνει το σετ με 18-25.

ΑΟ Λαμίας – ΑΕΚ 0-3

Τα σετ: 12-25, 18-25, 18-25

ΑO ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 2 (2/6 επ.), Μέμπους 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Λίβινγκστον 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 28% άριστες), Κτιστάκη 1 (1/6 επ., 13% υπ. – 0% άριστες), Μιτακίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Γεωργιάδου (λ, 38% υπ. – 23% άριστες), Κουτρουμπή 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόλτσιου, Σουλιώτη.

AEK (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (8/17 επ., 4 άσσοι, 50% υπ. – 42% άριστες), Καλαντάτζε 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Ξανθοπούλου 1 (1/4 επ.), Σίλβα 7 (3/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 57% άριστες), Κουλίκοβα 13 (8/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Νότη, Διάλλα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος)