Ήττα (3-2), αλλά με βαθμό στην Καλαμάτα

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε στην Καλαμάτα η ΑΕΚ από την τοπική ομάδα, για την 4η αγωνιστική της Pre League, σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που διεξήχθη στο κλειστό της Παραλίας.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και στις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες φορές στα σετ (1-1, 2-2), ωστόσο έμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι», παρά την ήττα, κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό από μία πολύ δυνατή ομάδα, ιδιαίτερα στην έδρα της, που είναι βέβαιο ότι θα φανεί πολύτιμος στο μαραθώνιο του Πρωταθλήματος, όπου φυσικά ο στόχος παραμένει η άνοδος στην κορυφαία κατηγορία. Άλλωστε, οι «Λύκοι» αποτελούν το μεγάλο αντίπαλο του «Δικεφάλου» στη φετινή Pre League.

Συγκλονιστική η παρουσία των φιλάθλων της ΑΕΚ που δε σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν και να στηρίζουν την ομάδα μας, μετατρέποντας σε… εντός έδρας το παιχνίδι!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το αρχικό προβάδισμα με 2 πόντους (2-4, 3-5). Παλέντζας και Μπατατζίμ διατήρησαν το προβάδισμα για την «Ένωση» με 6-8, ωστόσο με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση (10-8). Η ΑΕΚ αντιμετώπισε προβλήματα στις δεύτερες μπάλες, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ με 16-11. Παρά την προσπάθεια να ξαναμπούν στο σετ (20-16), οι «κιτρινόμαυροι» απώλεσαν το σετ με 25-18.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο σετ και με τους Παλέντζα και Μπαρμπούνη να «εκτελούν» σχεδόν σε κάθε φάση προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορά (1-5, 2-8, 3-9). Οι παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου συνέχισαν στον ίδιο ρυμό φτάνοντας στο +8 με νέο καρφί του Παλέντζα (12-20). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-20, ωστόσο με σωστές τοποθετήσεις και επιθέσεις η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι Καλαματιανοί ξεκίνησαν με υπέρ τους 5-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η μεγάλη εμφάνιση του Βιέτο και τα λάθη στην επίθεση, δεν βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» (13-7, 18-12). Η «Ένωση» μείωσε από 21-14 σε 24-20, ωστόσο το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-20.

Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν το τέταρτο σετ. Το αρχικό 3-1 μετατράπηκε γρήογρα σε 5-8, με τον Μπαρμπούνη να τελειώνει εντυπωσιακά τις φάσεις. Με τον Παλέντζα να «σπάει» σε διαδοχικές επιθέσεις το αντίπαλο μπλοκ η ΑΕΚ έφτασε στο +4 (8-12). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-14 και 16-17, αλλά ο Μπατατζίμ με πάιπ έδωσε έναν πολύ σημαντικό πόντο στην «Ένωση» (16-18). Ένα σερβίς στο φιλέ, αλλά και επιτυχημένες επιθέσεις από τον Μπαρμπούνη και τον Παλέντζα έδωσαν αέρα 3 πόντων στην ΑΕΚ (20-23) που τελικώς κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο πέμπτο σετ, η ΑΕΚ φάνηκε ιδιαίτερα κουρασμένη. Το αρχικό 2-1 μετατράπηκε άμεσα σε 10-3, με τον Βιέτο να μοιάζει ασταμάτητος. Ο Μπατατζίμ μείωσε σε 10-4, αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο σετ, το οποίο και έχασε με 15-6.

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΕΚ 3-2
Τα σετ: 25-18, 19-25, 25-20, 21-25, 15-06.