Ήττα στις λεπτομέρειες για τις γυναίκες της ΑΕΚ

Την ήττα με 3-2 σετ στο «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας γνώρισε η ΑΕΚ για την 13η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Σε ένα γήπεδο με εξαιρετική ατμόσφαιρα, οι «κιτρινόμαυρες» τα έδωσαν όλα, προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, όμως κάποια λάθη των ιδίων, αλλά και μία αμφισβητούμενη φάση στο τέλος έκριναν το παιχνίδι.

Πριν το παιχνίδι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2, με την Τέρελ να μειώνει με ωραία επίθεση σε 1-2. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν στο σκορ σε 4-8 και 5-9, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 4-1, με τις Τέρελ και Μπράουν να κυριαρχούν (9-10). Η Τέρελ έφερε το ματς στα ίσια με εντυπωσιακό χτύπημα (11-11) και η Μπράουν με άσσο έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (12-11). Η Βεργίδου με έξυπνο πόντο έκανε το 14-11, ενώ ο νέος άσσος της Μπράουν ανέβασε τη διαφορά στο +4 (15-11). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της «Ένωσης» και οι Βάντερ και Βεργίδου έφεραν την ΑΕΚ στο +7 (19-12). Η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 19-15, η οποία όμως ήταν και η τελευταία αντίδραση τους, καθώς με τις Κοσμπά και Μπράουν η ΑΕΚ έφτασε εύκολα στο 25-19 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν το αρχικό 2-2 σε 3-7. Η ΑΕΚ με την Κοσμά μείωσε σε 5-7, αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σταδιακά στο +4 (6-10). Ο Κώστας Αρσενιάδης ανακάτεψε την τράπουλα και έβαλε μεγαλύτερη πίεση στο μπλοκ, γεγονός που βοήθησε σημαντικά την ΑΕΚ, που αφού αρχικά μείωσε σε 8-11, έφερε το σετ στα ίσια με την Καββαδία (13-13). Ο Ολυμπιακός με νέο σερί 3-0, έφτασε στο 13-16. Με την Μπράουν να παίρνει πάνω της συνεχής επιθέσεις, η «Ένωση» πλησίασε στον πόντο (16-17). Ένα νέο σερί 3-0 από τις φιλοξενούμενες (16-20), δυσκόλεψε την κατάσταση, με την ΑΕΚ να επιχειρεί να επιστρέψει στο σετ με της Βάντερ και Τέρελ (18-22, 19-23), αλλά τελικώς να χάνει το σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 3-3. Εκεί, με σερί 4-1, η ΑΕΚ έφτασε το 7-4, με το μπλοκ των Καββαδία-Βεργίδου να βάζει… «φωτιά» στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 9-8, μένοντας στο -1 έως το 12-11. Η ΑΕΚ ανέβασε όπως και στο προηγούμενο σετ την απόδοσή της στο μπλοκ, φτάνοντας στο 14-11. Τέρελ και Βάντερ διατήρησαν με όμορφες επιθέσεις το +3 (15-12, 16-13). Η Κοσμά με ωραίο τελείωμα έκανε το 18-15 και η Μπράουν το 19-16. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε για τα καλά στο σετ, μειώνοντας σε 19-18 αρχικά και ισοφαρίζοντας σε 20-20. Η Βάντερ με δυνατό χτύπημα έκανε το 21-20 και με τη Βεργίδου να πηγαίνει στο σερβίς η υποδοχή των Πειραιωτών τα βρήκε… σκούρα. Ένα άουτ, μία επίθεση της Βάντερ και ένας άσσος της Βεργίδου έφεραν την ΑΕΚ στο +4 (24-20) και τελικά η Βάντερ με μπλοκ διαμόρφωσε το 25-21 και το 2-1 στα σετ.

Με… φόρα από το προηγούμενο σετ, η ΑΕΚ με την Μπράουν προηγήθηκε με 2-0. Η Βάντερ σημείωσε το 3-1, αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση (3-4). Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλευόμενες τα λάθη της ΑΕΚ σε υποδοχή και επίθεση, έφτασαν στο +4 (4-8). Με τις Τέρελ και Μπράουν να επιστρέφουν δυναμικά, η «Ένωση» σταδιακά πλησίασε στο σετ (8-10, 9-11). Το μπλοκ των Τέρελ και Καββαδία έφερε το σετ στα ίσια (12-12) εν μέσω αποθέωσης. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ισόπαλες έως το 15-15, όταν και η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ με την Μπράουν με 17-15. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο «έτρεξε» σερί 5-0, για το 17-20. Η Τέρελ με δυνατό καρφί έκανε το 18-20, ενώ το out των φιλοξενούμενων έφερε την ΑΕΚ μία ανάσα από τον Ολυμπιακό (19-20). Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και πάλι στο σκορ με 19-22, με την Βέντερ να μειώνει σε 20-22, αλλά χωρίς να καταφέρουν να πετύχουν την ολική ανατροπή (20-25).

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2. Η ΑΕΚ με επίθεση της Βάντερ και άσσο της Μπράουν ισοφάρισε άμεσα (2-2). Η ομάδα του Πειραιά πήρε και πάλι διαφορά στο σετ, φτάνοντας στο 4-7. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 3-0, ισοφαρίζοντας σε 7-7. Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με επίθεση της Βάντερ (10-9, 11-10). Ο Ολυμπιακός και πάλι με σερί 3-0, έφτασε στο 11-13. Επίθεση της Βάντερ και επίθεση out έφεραν το σετ στα ίσια (13-13). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια είχε 4 ανεπιτυχή σετ μπολ (13-14, 14-15, 15-16, 16-17), με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 17-17. Το 17-18, ακολούθησε επίθεση των φιλοξενούμενων με τη μπάλα να φαίνεται να χτυπά εκτός, σε μία πολύ οριακή φάση, με τον διαιτητή, ωστόσο, να αποφασίζει ότι βρήκε γραμμή, διαμορφώνοντας το τελικό 17-19 και 2-3 στα σετ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 2-3

Τα σετ: 25-19, 20-25, 25-21, 20-25, 17-19.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 8 (8/29 επ., 14% υπ. – 14% άριστες), Λίντσεϊ 28 (26/60 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 29% άριστες), Βεργίδου 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερέλ 15 (12/34 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Καββαδία 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 14 (10/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ.-37% άριστες), Μπελιά (λ, 33% υπ.-33% άριστες), Διώτη, Τσοχατζή, Γκουντιμένκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Κελεσίδη 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 22 (20/33 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. – 31% άριστες), Μαριάνα Κόστα 21 (17/50 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Χίπε 19 (17/46 επ., 2 άσσοι), Εμμανιυηλίδου 15 (7/11 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Ξανθοπούλου 2 (2/3 επ.) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. – 34% άριστες), Τοτσίδου.