ΑΕΚΑΡΑ, ομαδάρα νίκησε τον ΠΑΟΚ και σηκώνει το πρωτάθλημα μέσα στη Θεσσαλονίκη

Με 36-27 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του ΠΑΟΚ στον 1ο Τελικό της Handball Premier και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου και του τρεμπλ. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης και Ελλάδος έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στους “ασπρόμαυρους” και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον 2ο Τελικό της Θεσσαλονίκης την προσεχή Τρίτη (06/07, 16:30).

Η “Ένωση” μετά το αρχικό 0-1 “έτρεξε” σερί 3-0 με τέρματα των Buneta και Μυλωνά. Οι “κιτρινόμαυροι” σταδιακά ανέβασαν ρυθμούς και με τον Τζηρά να σημειώνει δύο διαδοχικά τέρματα πήρε προβάδισμα 3 γκολ (9-6). Παρά το τάιμ άουτ του ΠΑΟΚ, ο Δομπρής με ωραίο γκολ και ο Τζηράς με πέναλτι έκαναν το 11-7. Η άμυνα της ΑΕΚ με πολύ πίεση έδινε συνεχώς νέες ευκαιρίες για επιθέσεις στην κόντρα, με την “Ένωση” να φτάνει στο +5 (15-10). Καλόμοιρος και Κεδέρης σε κενή εστία έδωσαν “αέρα” 6 τερμάτων (17-11), ενώ οι Τζηράς και Buneta διαμόρφωσαν το 19-12 του πρώτου μέρους.

Στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ έφτασε στο +8 με τους Δομπρή και Κεδέρη (20-12, 21-13). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-17, αλλά και πάλι με γρήγορες επιθέσεις στην κόντρα η ΑΕΚ με τους Παπαδιονυσίου και Τζηρά “εκτόξευσε” τη διαφορά στα 9 τέρματα (27-18, 40′). Ο Αραμπατζής με ωραίο τελείωμα έκανε το 28-18, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Δημητρούλιας έριξε στο παιχνίδι και τους Janca, Στάθη και Κοτσιώνη, οι οποίοι βρήκαν και δίχτυα. Η ΑΕΚ έφτασε τελικώς στη νίκη με 36-27, κάνοντας το 1-0 στους Τελικούς.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 36-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-6, 13-8, 15-11, 19-12 (ημ.), 22-15, 26-18, 29-19, 31-22, 33-25, 36-27.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Αραμπατζής 1, Janca, Τζηράς 8, Δομπρής 2, Στάθης, Νικολαΐδης, Kosanovic, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 5, Nuic 2, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 3, Buneta 5, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Gigov, Καραγκιοζόπουλος 5, Νικολαΐδης 1, Medouric 1, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 5, Κυριακίδης, Arsic, Γιορανίδης 2, Stojanovic, Τζωρτζίνης 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 2/2-1/1.