AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Το ΠΑΟΚ – ΑΕΚ μέσα από τη… ματιά του ΕΣΑΚΕ

Ντέρμπι Δικεφάλων έχει το σημερινό πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan GBL. Ο ΠΑΟΚ mateco θα υποδεχτεί την ΑΕΚ Betsson (26/10, 17:00, ΕΡΤ3).

Οι «ασπρόμαυροι» μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Περιστέρι, ηττήθηκαν εντός από τον Παναθηναϊκό AKTOR και τον Πανιώνιο Χυμοί Viva εκτός έδρας. Αν αναδειχτούν νικητές του σημερινού ντέρμπι, θα βρεθούν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στο 2-2. Στην αντίθετη περίπτωση θα βρεθεί στο 1-3 για τέταρτη φορά στα τελευταία έξι χρόνια.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά το αρχικό 2/2 με τις νίκες επί του Άρη Midea εκτός και της Καρδίτσας Ιαπωνική εκτός έδρας, υποχρεώθηκαν στην πρώτη ήττα τους στο φετινό Πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό AKTOR. Με νίκη στην Πυλαία, η ΑΕΚ Betsson θα βρεθεί στο 3-1 για δεύτερη φορά στις τρεις τελευταίες σεζόν αλλά μόλις για πέμπτη φορά στις 30 σεζόν της στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

ΠΑΟΚ mateco και ΑΕΚ Betsson θα αναμετρηθούν για 130ή φορά από την περίοδο 1964-65 όταν και άρχισε να γράφεται η μεταξύ τους ιστορία στην Α’ Εθνική κατηγορία. Η «Ένωση» έχει το προβάδισμα τόσο συνολικά, όσο και στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ mateco από την πλευρά του έχει τον πρώτο λόγο ως γηπεδούχος αν και η ΑΕΚ Betsson πέρασε από το «παλατάκι» στην περσινή σεζόν (85-94) και για πέμπτη φορά στις τελευταίες 11 επισκέψεις της σε αυτό.

Τα τελευταία πέντε ματς στη Θεσσαλονίκη…
2020-21 (Καν.Περίοδος): 85-87 (παράταση)

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
2001-02: ΠΑΟΚ mateco – ΑΕΚ Betsson 85-77 (Ο Μπιλ Έντουαρντς είχε 29 για τον ΠΑΟΚ)

ΠΑΟΚ MATECO

MILESTONE

* Επτά πόντοι χωρίζουν τον Δημήτρη Κατσίβελη από τους 1.400 στη Stoiximan GBL.

FACTS / RANKINGS / ΣΕΡΙ

* Ο ΠΑΟΚ mateco είναι η μόνη ομάδα που εκτέλεσε με ποσοστό 40% στα τρίποντα στις πρώτες τρεις αγωνιστικές. Στην πρώτη φάση του περσινού Πρωταθλήματος ήταν στην τελευταία θέση της λίστας αφού εκτέλεσε με 28,34%.

* Ο Φρανκ Μπάρτλεϊ είναι 2ος στο ranking (70), 4ος σε πόντους (52), 8ος στις ασίστ (14) και 3ος σε κερδισμένα φάουλ (16).

* Ο Σαβάρ Ρέινολντς είναι ο μόνος από τους παίκτες του ΠΑΟΚ mateco που έχει διψήφιο αριθμό πόντων (26), ριμπάουντ (11) και ασίστ (12).

ΑΕΚ BETSSON

MILESTONE

* Ο Χάντερ Χέιλ απέχει 22 πόντους από τους 500 στη Stoiximan GBL.

* Η ΑΕΚ Betsson ήταν στην πρώτη πεντάδα και των τριών λιστών των σουτ, στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Ήταν 5η τόσο στις βολές (75%), όσο και στα δίποντα (53,33%) ενώ ήταν 4η στα τρίποντα (36,92%)

* Πέντε από τους εννιά παίκτες της «Ένωσης» που έχουν πάει ως τώρα στη γραμμή του φάουλ, δεν έχουν αστοχήσει από εκεί. Κορυφαίος όλων είναι ο Σι Τζέι Μπράις με 10/10 βολές.

* Η ΑΕΚ Betsson σημείωσε στην 4η περίοδο των τριών πρώτων αγώνων της, τις κορυφαίες επιθετικές επιδόσεις της. Είχε 34 στην 4η περίοδο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό AKTOR, 27 στην 4η περίοδο του αγώνα με την Καρδίτσα Ιαπωνική –όσους και στη 2η- και 26 στην 4η περίοδο του αγώνα της με τον ΠΑΟΚ mateco.