ΑΕΚΑΡΑ στους «32»

Μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη για την ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-1 σετ μέσα στη Ρίγα της τοπικής ομάδας, και προκρίθηκε με δύο νίκες στις 32 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup!

Η ομάδα του Τζιανρόσι Πασκουαλίνο έπαιξε όμορφο βόλεϊ, κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε της αντιπάλου της και στο δεύτερο παιχνίδι, τσεκάροντας το εισιτήριο για την Φάση των «32». Με εξαίρεση το πρώτο σετ, η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη των γηπεδούχων και δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία, έχοντας σε πολύ καλη μέρα όλες τις αθλήτριές της.

Στο πρώτο σετ, με πέρασμα της Μόμι και επίθεση της Έντουαρντς, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-2. Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έφτασαν στο 6-2, ενώ ανέβασαν τη διαφορά έως και τους 5 πόντους (11-6). Η ΑΕΚ είχε ορισμένα προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση, αλλά με τις Χαντάβα και Έντουαρντς μείωσε σε 13-11. Η «Ένωση» πλησίασε στον πόντο (15-14), όμως δεν κατάφερε να συνεχίσει την αντεπίθεσή της χάνοντας το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, με άσσο της Σακραντζίγια η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-2. Σταδιακά η «Ένωση» βελτίωσε το μπλοκ της και κατάφερε να κερδίσει πόντους με τις Καββαδία και Σακραντζίγια (6-8). Η Χαντάβα πήρε το… όπλο της και οι «κιτρινόμαυρες» ξέφυγαν στο σκορ με 14-17 και 15-18. Η Σακραντζίγια με διαδοχικές επιθέσεις έφερε την ΑΕΚ στο +5 (15-20), αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντου (21-22). Ο τεχνικός της «Ένωσης» κάλεσε τάιμ άουτ και η Σακραντζίγια με την Χαντάβα τελείωσαν το σετ για την ΑΕΚ (22-25).

Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με τις Πολυνοπούλου, Σακραντζίγια, Καββαδία και Χαντάβα ξέφυγε στο σκορ από νωρίς (1-3, 2-5, 6-10). Οι «κιτρινόμαυρες» κερδίζοντας μπάλες από το μπλοκ ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (11-20, 12-22, 13-24) και κατέκτησαν το σετ με 14-25, καθώς και την πρόκριση, μιας και απαιτούνταν δύο σετ για να τη «σφραγίσουν».

Όμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ. Η ΑΕΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και προηγήθηκε από νωρίς με μεγάλες διαφορές (2-4, 3-7, 5-16), κατακτώντας τελικώς το σετ με 12-25 και τη νίκη με 1-3 σετ.

Ρίγα – ΑΕΚ 1-3

Τα σετ: 25-20, 22-25, 14-25, 12-25.

Ρίγα (Μινούσα): Ανκέβιτσα 8 (8/34 επ. 46% υπ. – 15% άριστες), Νεσιπόρουκα 10 (8/32 επ. 2 άσσους 38% υπ. – 19% άριστες), Στρούκα Κ. 17 (13/49 επ. 1 μπλοκ 3 άσσους), Στρούκα Κ. 10 (8/15 επ. 2 μπλοκ, 100% υπ.), Ντολότοβα 1 (1 άσσος), Ιβάνοβα 4 (3/8 επ. 1 μπλοκ), Στεΐνμπεργκα (λ, 34% υπ. – 11% άριστες), Γκρουντμάνε (λ), Κράμενα 2.

ΑΕΚ (Τζιανκρόσι): Πολυνοπούλου 8 (7/14 επ. 1 άσσος), Χαντάβα 9 (9/29 επ. 29% υπ. – 0% άριστες), Έντουαρντς 19 (15/31 επ. 3 μπλοκ, 1 άσσος, 63% υπ. – 13% άριστες), Καββαδία 8 (7/16 επ. 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 3 (2/9 επ. 1 μπλοκ), Μόμι 5 (3/5 επ. 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Τσιτσιπλάμη 2, Τουλγαρίδου (λ, 100% υπ.), Ράπτη, Σακραντζίγια 13 (12/26 επ. 1 άσσος, 65% υπ. – 29% άριστες), Φλιάκου 4 (2 μπλοκ, 2 άσσους).