AEK BCΜΠΑΣΚΕΤΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

Βασίλισσα στη Θεσσαλονίκη

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη και την έδρα του Άρη στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL.

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της φετινής Stoiximan GBL πήγε στα χέρια των ανθρώπων της ΑΕΚ Betsson. Ο «δικέφαλος» της Αθήνας με εξαιρετική απόδοση στην τέταρτη περίοδο, επιβλήθηκε με 70-59 του Άρη Midea στο Αλεξάνδρειο και άρχισε νικηφόρα τη φετινή σεζόν.

Με τον Μπράις να έχει 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, τον Κουζμίνσκας να προσθέτει άλλους 12 πόντους και τον Χαμπ να έχει 10, η ομάδα του Ντράγλαν Σάκοτα κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο ανεβάζοντάς τη σε διψήφια επίπεδα. Η Ένωση τελείωσε με 17 ασίστ έναντι 13 λαθών, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 17 λάθη και 12 ασίστ, ενώ μάζεψαν και έξι λιγότερα ριμπάουντ (35-41). Ο Γιάννης Καστρίτης είδε τον ΝτεΤζούλιους να έχει 17 πόντους και τον Γούντμπερι 15, όμως οι παίκτες του τελείωσαν με 38% στα σουτ έχοντας 14/35 δίποντα και 7/20 τρίποντα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες, ο Άρη Midea πήγε στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα τριών πόντων. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα το οποίο και διεύρυναν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παρότι ο Άρης Midea μείωσε σε 42-46 η ΑΕΚ Betsson με σερί 8-0 ξέφυγε με 54-42, ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος έφτασε στο +15 (51-66) για να πάρει τη νίκη με 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70.