Επέστρεψε ο Πινέδα που γνωρίσαμε: Γκολ και ασίστ με το Μεξικό (video)

Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Ορμπελίν Πινέδα. Ο χαφ της ΑΕΚ οδήγησε την εθνική του Μεξικού στη νίκη επί της Νέας Ζηλανδίας με 3-0 έχοντας γκολ στο 6ο λεπτό και ασίστ.

Μάλιστα θα μπορούσε να σκοράρει κι άλλα τέρματα στη φιλική αναμέτρηση, αλλά δεν τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν δραστήριος, ορεξάτος, κινητικός, βγάζοντας αρκετές συνεργασίες με τους συμπαίκτες του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μεξικανοί «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες το ματς, αφού στο 53′ ο Χουέρτα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 57′ ο Πινέδα από σκόρερ έγινε δημιουργός και έστρωσε την μπάλα στον Ρόμο, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο μέσος της ΑΕΚ, αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο παραχωρώντας την θέση του στον Κόρδοβα, με τον Πινέδα να εισπράττει το θερμό χειροκρότημα των συμπατριωτών του.